DOLAR 18,8312
EURO 20,2759
ALTIN 1.139,47
BIST 4.505,34
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Artvin 4°C
Çok Bulutlu
Artvin
4°C
Çok Bulutlu
Cum 4°C
Cts 5°C
Paz 3°C
Pts 6°C

YETİŞTİRİCİLERE ARPA SATIŞI DUYURUSU

YETİŞTİRİCİLERE ARPA SATIŞI DUYURUSU
REKLAM ALANI
20.10.2022
310
A+
A-

​ İl Tarım ve Orman müdürlüğü koordinasyonuyla arpa satışı yapılacak

TÜRKVET’te kayıtlı hayvan sayıları dikkate alınarak arpa yetiştiricilerine arpa satışı yapılacak.

ARA REKLAM ALANI

Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğünce 2022/2023 sezonunda, üreticilere doğrudan veya arpa alımı konusunda vekalet verdiği üretici örgütleri vasıtasıyla yapmayı planladığı arpa satışlarının, TÜRKVET’te kayıtlı hayvan sayılarının dikkate alınarak il tarım ve orman müdürlükleri koordinasyonuyla yapılması planlandı.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan duyuruda şu ifadeler yer aldı:

Bu kapsamda TMO tarafından duyurulacak hayvan başına günlük arpa ihtiyacına göre;

1- Aylık fiili arpa tüketimi 250 tondan az olan yetiştirici, işletmesinin bulunduğu il/ilçe tarım ve orman müdürlüğünden aldığı TÜRKVET’te kayıtlı hayvanlarının onaylı güncel listesini, Ek-1’de yer alan hayvan sahibi vekâletnamesi ve Ek-2’de yer alan hayvan sahibi taahhütnamesini, arpa satışı konusunda vekâlet verdiği, 5996 Sayılı Kanun, 5200 Sayılı Kanun ve 1163 Sayılı Kanun kapsamında Bakanlıkça kuruluşuna izin verilen üretici/yetiştirici birliğine, kooperatifine veya ziraat odasına teslim eder.

2- Aylık fiili arpa tüketimi 250 ton ve üzeri olan yetiştirici, işletmesinin bulunduğu il/ilçe tarım ve orman müdürlüğünden aldığı TÜRKVET’te kayıtlı hayvanlarının onaylı güncel listesi ve Ek-2 ile il tarım ve orman müdürlüğüne doğrudan başvuru yapar.

3- Üretici/yetiştirici birlikleri, kooperatifler ile ziraat odaları, başvuru sahiplerine ait kimlik, adres, işletme ve hayvan sayılarını içeren ve Ek-3’te yer alan listeyi eksiksiz olarak hazırlar, yetiştiriciden aldıkları Ek-1’de yer alan hayvan sahibi vekâletnamesi, Ek-2’de yer alan hayvan sahibi taahhütnamesi ve Ek-4’te yer alan noter onaylı taahhütname ve diğer tüm başvuru evrakları ile birlikte il tarım ve orman müdürlüğüne teslim eder.

4- İl tarım ve orman müdürlükleri, üretici/yetiştirici birlikleri, kooperatifler ile ziraat odalarından teslim aldıkları Ek-3’te yer alan bilgileri ve aylık fiili arpa tüketimi 250 ton ve üzeri olan yetiştiricilere ait bilgileri kontrol ederek, mükerrer başvuruları listelerden çıkarır ve Ek-5’de yer alan nihai listeyi oluşturur. Başvuru ile ilgili tüm evraklar, il tarım ve orman müdürlükleri tarafından, Ek-6’da yer alan Toprak Mahsulleri Ofisi Başmüdürlüklerine KEP üzerinden ve ayrıca fiziki olarak gönderilir.

5- Hayvan sahiplerinin teslim ettiği listelerdeki hayvan sayısı ile işletmede fiilen bulunan hayvan sayısının aynı olmasından, hayvan sahibi ile vekâlet verdiği üretici/yetiştirici birlikleri, kooperatifler ve ziraat odaları sorumludur.

6- İl tarım ve orman müdürlükleri tarafından, işletmelerin en az %5’inde hayvan mevcudu yönünden rastgele örnekleme yöntemiyle kontrol gerçekleştirecek ve işletmeler güncellenecektir.

7- Ek-5’de yer alan hayvan sayısı ile işletmede fiili olarak bulunan hayvan mevcudunun farklı olması durumunda, hayvan hareketlerini belgeleyemeyen hayvan sahipleri il tarım ve orman müdürlükleri tarafından TMO’ya bildirilecektir.

8- İl tarım ve orman müdürlüğüne teslim edilen belgelerin doğruluğundan hayvan sahibi ile vekâlet verdiği üretici/yetiştirici birlikleri, kooperatifler ve ziraat odaları sorumludur.

9- İlk dönem çalışmaları TMO tarafından belirlenen ve Ek-7 de yer alan çalışma takvimine göre yürütülür. Sonraki dönemlere ait çalışma takvimi TMO tarafından duyurulur. Hayvan başı günlük/aylık arpa ihtiyacı yetiştiricilere, üretici/yetiştirici birlikleri, kooperatifler ve ziraat odalarına duyurulur, il tarım ve orman müdürlüklerine bildirilir.

10- Her müracaat dönemi için Ek- 4 belgesi hariç ilgili evraklar yeniden tanzim edilir.

Esra Başar

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.