DOLAR 18,6408
EURO 19,6351
ALTIN 1.075,92
BIST 5.005,30
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Artvin 12°C
Açık
Artvin
12°C
Açık
Paz 10°C
Pts 9°C
Sal 10°C
Çar 11°C

KÖY HALKI DAMLA HES BİLDİRİSİ YAYINLADI

KÖY HALKI DAMLA HES BİLDİRİSİ YAYINLADI
REKLAM ALANI
15.04.2022
730
A+
A-

KÖY HALKI DAMLA HES BİLDİRİSİ YAYINLADI
Kurumlara yapılan müracaatlardan sonuç alamayan Demirdöven ve Yaylalar köyü halkı, seslerini duyurmak için bildiri yayınladı.Yusufeli’nin Demirdöven ve Yaylalar köyü halkı köylerinde devam eden Damla HES ile ilgili bildiri yayınladı.
”Burada yazılanlar tarihe not olarak düşülüyor, Su gider kum kalır.” vurgusu yapılan bildiride şu ifadeler yer aldı:
“Demirdöven ve Yaylalar Köyü sınırları içerisinde yapımı devam eden HES ile ilgili kamuoyunun da öğrenmesi için bu paylaşımı yapıyoruz. Resmi kurumlara yapılan müracaatlardan sonuç alamadığımız için bu duyuruyu paylaşma ihtiyacı duyduk.
1- Danıştay 6. Dairesi ikinci defa Damla HES projesi ÇED olumlu raporunun bilirkişi tarafından yazılan görüşe istinaden Rize İdare Mahkemesi tarafından iki köyün ÇED e yapmış olduğu itirazın reddedilmesi kararını bozmuştur. Gerekçe olarak yazdığı birkaç hususu burada zikredelim. Projenin güzergahı neredeyse tamamı ile değişmesine rağmen yapılan ÇED revizesi yeterli görülmemiştir. Bilirkişi tarafından birçok eksik ve aksaklık olmasına rağmen bilirkişi heyetinin ÇED in olumlu kabul edilmesini dayanaksız olarak görmüştür.
Projenin güzergahı değişmiş ama yeni güzergahta ne kadar orman katliamı olacağı belirtilmemiş. Gerçi bu konunun sorumlusu olumlu görüş veren Yusufeli ve Artvin Orman müdürlüğüdür. Ancak keşif için alana saat 16.da gelip alelacele keşif yapıp geri dönen bu esnada sadece şirketin sorumlusunu dinleyip mahkeme kararı bile çıkmadan şirket yetkilisine raporu olumlu vermiş de önerilerde bulunan heyet üyeleri eski proje bölgesini görmüştür. Değişen proje bölgesinde köylünün kadimden gelen sulama kanalları olduğunun söylenmesine rağmen geç kaldıkları için bu alanı gezmeden geri dönmüşlerdir. Yazılan rapor firmanın 2009 yılında yapmış olduğu ÇED raporunun özetinden başka bir şey değildir.
2-Bir kaç yıl az kar yağdığı için sanki hep kar yağmayacak hesabı yapanlar bu yıl durumun böyle olmadığını anladılar. Yapılan patlamalar karın çokluğu ile birleşince çalışma alanı ve çevresinde uzun yıllardır gelmeyen çığları tetiklemiş ve birçok çığa sebep olmuştur.
3-Damla 1 regülatörünün olduğu yerin yaklaşık 50-100 metre yukarısında köylüler tarafından pul olarak adlandırılan yer ve yanındaki vadi heyelan bölgesi olup devamlı senede birkaç kez sel gelmekte ve heyelan olmakta. Bu sel ve heyelanlar direktregülatörgöletinin içine akmakta. Burdan gelecek kuvvetli bir selin göletin yıkılmasıyla hangi felaketlere sebep olabileceğini ve bunun ihtimal dahilinde olduğunu gözönünde bulundurmak gerekir .
3-Proje yapanların halkı bilgilendirme yapmadığı gibi halkın görüşünü de almamışlardır. Örneğin Damla 1 regülatörünün ve tünel girişinin olduğu karşı 2 vadiden bazen öyle çığ gelir ki o alanda 20-30 metreyi aşan kar birikintisi olur. Tünelin hemen üzerinde bulunan kırık demir elektrik direği bunun şahididir. Burada çalışanların hayatı tehlikesi vardır.
4- 2021 yılında yol tüneli yapılırken ÇED raporunda bütün patlamaların Mart-Haziran ayları dışında yapılması taahhüt edilmiştir. Yol çalışması yapılırken muhtarlık tarafından verilen dilekçeye Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl müdürlüğü tarafından yapılan çalışmanın HES tüneli olmadığı yol tüneli olduğu için çalışma yapabilirler şeklinde cevap verilmişti. Şu anda HES tüneli için çalışma yapılıyor ve patlamalar Nisan ayına gelmemize rağmen devam ediyor. Patlatma yapılmama gerekçesi ne idi yaban hayatının üreme dönemi diye. Ama yaban hayatını koruması gereken millî parklar, çevre şehircilik ortada yok. Burada yazılanlar tarihe not olarak düşülüyor. Su gider kum kalır.
5-Orman müdürlüğünden kiralanan paşa döküm sahaları var. Bu normalde bunların dışına pasa dökülmemesi gerekiyor. Ancak tünel başlangıcından bitiş yerine kadar nerede boşluk varsa orayı doldurmuşlar. Birçok yerde dere yataklarını daraltıp doldurmuşlar. Projenin yürütülmesi ve kontrolü DSİ, Çevre Şehircilik ve Özel idare tarafından yapılması gerekiyor. Ayrıca Orman Müdürlüğü kendi alanını kontrol etmesi gerekiyor.”
Aycan Koç

ARA REKLAM ALANI
REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.