Bugün: 20.01.2021

MERYEM UZERKİ “KOVAN” FİLMİ İÇİN ARTVİN’E GELİYOR!

MERYEM UZERKİ  “KOVAN” FİLMİ İÇİN ARTVİN’E GELİYOR!
“HÜRREM SULTAN” BU KEZ “ARILARIN SULTANI” OLACAK13.07.2018 18:05

 Genç yaşta birçok film ve belgesel filmlerle başarılı bir grafik çizen ve önemli projelere imza atan Senarist ve Yönetmen Eylem Kaftan,  “KOVAN” filmi ile Artvin’de önemli bir başarıya daha imza atmaya hazırlanıyor. Artvin genelinde yapılacak  Filmin çekimi için  tüm çalışmaların sonuna gelindi.
 Bu kapsamda “KOVAN”  filminde oynaması için anlaşma sağlanan “Hürrem Sultan” ile herkesin kalbinde taht kuran Meryem Üzerli, “ Kovan” filminin çekimleri için bu ayın sonunda Artvin’e geliyor. Haberin gazetelere düşmesinin ardından Artvinliler bundan büyük mutluluk ve heyecan duyduklarını dile getiriyor.
Almanya’da yaşayan Meryem Uzerli, uzun görüşmeler sonucu Eylem Kaftan’ın yöneteceği “Kovan” filminin başrolünü üstlendi. Oyuncu, ay sonunda çekimler için Artvin’e gidecek. 4-5 hafta sürecek o çekimlerde Uzerli’nin başrolü kiminle paylaşacağı ise merak konusu.
 KAFKAS ARISI VE KADIN ARICILAR FİLM OLUYOR
Kafkas Arısı ve Artvin’de arıcılık yapan kadınlar film oluyor. Artvin’in ve dünyanın en önemli arı ırkı arasında gösterilen uysallığı ve bal verimliliği ile çok özel bir yere sahip, Kafkas Arısı ve Artvin’de  kadın arıcıları  anlatan “Kovan” filminin çekimine Ağustos ayı içinde başlanacak.  Bir yılı aşkındır altyapı çalışması devam eden film için Artvin Arıcılar Birliği teknik destek ve danışmanlık desteği veriyor.  Yönetmenliğini Eylem Kaftan’ın yapacağı filmin çekimleri Artvin’in arıcılık yapılan ilçelerinde belirlenen yerlerde yapılacak.  Bunun için tüm hazırlıklar bitmek üzere.
ARICILAR BİRLİĞİ BAŞKANI DURMUŞ’TAN YÖNETMEN KAFTAN’A TEŞEKKÜR
Filmin son hazırlıkları için Artvin’e gelen  “Kovan” filminin yönetmeni Eylem Kaftan’ı misafiri olarak Ata tepe’de ağırlayan Arıcılar Birliği Başkanı İbrahim Durmuş,” Artvin’de arıcılık yapan kadınları ve  Bir anlamda Artvin Kafkas Arısı’nı da tanıtacak olan bu filmin senaristi ve yönetmeni Eylem Kaftan’a Artvin halkı adına, arıcılarımız adına ve bu filmde ana tema olarak işlenecek Artvinli Arıcı kadınlarımız adına  çok teşekkür ediyoruz.  
KAFKAS ARISINI DÜNYAYA TANITAN SAYIN GÖKYİĞİT’E VE ARICILIĞI ANLATACAK KOVAN FİLMİNİ ÇEKEREK TANITIMIMIZA ÇOK BÜYÜK KATKI SUNACAK OLAN YÖNETMEN ELİF KAFTAN’A TEŞEKKÜR
Biz Artvin Arıcılar Birliği olarak teknik ve danışmanlık desteğimizi veriyoruz. Eylem Hanım film için son hazırlıklarını yapmak için Bugün Artvin’de.   Kafkas Arısı dünyanın en iyi arı ırkı olarak biliniyor. Kafkas Arısının ilk tanıtımını İlimizin yetiştirdiği önemli değerlerimizden Sayın Nihat Gökyiğit yapmıştı. Arıcılık bu tarihten sonra gelişmeye başlamış ve kadınlar da arıcılık yapmaya başlamıştı. Bugün, bu başarı hikâyesi film konusu olmuştur. Kendi yazdığı böyle bir senaryoyu filme çekecek olan ve bu nedenle ilimize gelen Yönetmen Elif Kaftan’a,  ilimizde arıcılık yapan kadın arıcılarımıza bir kere daha teşekkür etmek istiyorum.
 UZERLİ’NİN BAŞROL OYNAMASI BENCE MUHTEŞEM OLMUŞ
Bu nadide mucize hayvanı ve arıcılık yapan kadınları anlatacak  “Kovan” filminde, güzelliği, başarılı oyunculuğu ile dikkat çeken, Milyonları ekrana kilitlemeyi başaran “Muhteşem Yüzyıl “ dizisindeki muhteşem oyunculuğu ile herkesin kalbinde taht kurmuş ünlü oyuncu “Hürrem Sultan” Meryem Uzerli’nin başrolde olması bizleri çok mutlu etmiştir. Uzerli’nin en önemli partneri Kafkas Arısı olacak. Arılarımızın ve arıcılık mesleğinin film olması bizi çok heyecanlandırıyor. İnanın Arıcılar Biriliği Başkanı olarak şimdiden   “KOVAN” filminin ön gösterim heyecanını yaşıyorum.  Ben çok güzel bir film ortaya çıkacak. Bu bizi hem Türkiye’ye hem de dünyaya tanıtacak. Onun için  bu filmi çok önemsiyorum.
Biz, Artvin Arıcılar Birliği olarak bu filmin çekilmesinde elimizden gelen tüm desteğimizi en başından beri verdik, bundan sonra da vereceğiz.  Birlik olarak Sayın Elif Kaftan’a çok teşekkür ediyoruz.” Dedi. 
MERYEM UZERLİ KOVAN FİLMİNDE!
Son olarak yönetmenliğini Onur Ünlü'nün yaptığı Cingöz Recai Bir Efsanenin Dönüşü filminde Kenan İmirzalıoğlu ile kamera karşısına geçen başarılı oyuncu Meryem Uzerli önümüzdeki günlerde yeni filmi için tekrar kamera karşısında olacak. 
Yapılan görüşmeler sonucunda yönetmenliğini Eylem Kaftan'ın yapacağı Kovan filmi ekibi ile anlaşan 34 yaşındaki başarılı oyuncunun partnerinin kim olacağı ise henüz belli olmadı... Ay sonunda çekimlerine başlanacak olan film Artvin'de geçecek ve çekimler 4-5 hafta gibi kısa bir sürede tamamlanacak.
YÖNETMEN/SENARİST EYLEM KAFTAN KİMDİR?
İstanbul doğumlu. Boğaziçi Üniversitesi Felsefe bölümünden 1998 yılında mezun oldu. Boğaziçi üniversitesi yıllarında Martı isimli kadın dergisinde yazılar yazdı. Aynı zamanda sinema yazıları yazmaya başladı. Ardından İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde ve Toronto'da York Üniversitesi'nde sinema alanında mastır yaptı. York Üniversitesi'nde bitirme tezini '80 sonrası Türk sinemasında kimlik krizi' üzerine yazdı. 1999 yılında TRT2 için yapılan Makyaj adlı kısa filmde başrolde oynadı. O yıl kendisi de 'A Swan Story' adlı ilk kısa filmini çekti. 1999 yılından beri belgeseller yapan Kaftan'ın ilk belgeseli 'Bak Devlet Baba' isimli, 17 Ağustos Marmara depremiyle ilgili yaptığı belgesel. 2000 yılında Montreal'e yerleşen Kaftan National Film Board sponsorluğunda Vendetta Song / İsmi Güzide filmini yaptı. Bunun dışında Kaftan Kanada'da kalma mücadelesi veren Cezayirli mültecilerle ilgili 'Bledi, Evimiz Burası' isimli filmini Malcolm Guy ile birlikte 2006 yılında tamamladı. Kaftan belgesel projeleri dışında pek çok kısa filme yönetmen ve editör olarak imza attı. Yönetmenliğin yanı sıra öykü, roman, senaryo ve şiir yazıyor.
YÖNETMENLİĞİNİ YAPTIĞI BELGESEL FİLMLER
Flashpoint - 2016 .... Yönetmen, Yazar (AlJazeera Plus) G20 Interfaith Conference - 2015 .... Yönetmen (Griffith Üniversitesi) Years After Madimak - 2015 .... Yönetmen Ruhumdaki Boşluk (Hole In My Soul) - 2015 .... Yönetmen, Yazar (TRT Belgesel) Biçiftlik - 2015 .... Sunucu, Yönetmen (TRT Belgesel) Karanlığa Dokunmak - 2013 .... Yönetmen, Yapımcı, Yazar (Al Jazeera English) Sevgilim Saraybosna (Sarajevo My Love) - 2013 .... Yönetmen, Yapımcı (Al Jazeera English) Aşk ve Ceza Sahası - 2012 .... Yönetmen, Yapımcı, Yazar (Al Jazeera English) Yaşamdan Sonra - 2010 .... Yönetmen, Yazar (Al Jazeera Arabic, 4 Bölüm) Bledi, Evimiz Burası - 2006 / Eylem Kaftan, Malcolm Guy .... Yönetmen, Yazar (Multi-Monde) İsmi Güzide (Vendetta Song) - 2005 .... Yönetmen, Yazar (DLI Productions) Hot Docs International Festival, Toronto, En İyi Belgesel Ödülü. 2005 Hot Docs International Festival, Toronto, Seyircinin Seçimi (İlk 10). 2005 Rendez-vous du Cinéma Québécois, Montreal, En İyi Belgesel (Eleştirmenler Ödülü). 2005 Female Eye Film Festival, Toronto, En İyi Belgesel Ödülü. 2005 International Film Festivali, Calgary, En İyi Belgesel. International Women's Film Festivali, İtalya, Cinema Delle Donne, Gümüş Ödül. 2006
Columbus Uluslararası Film Festivali, Bronz Ödül. 2006 1. Bursa İpek Yolu Film Festivali, Belgeselcilerin Gözüyle 10 Kadın 10 Bakış Bölümü Gösterim. 2006 5. Filmmor Uluslararası Gezici Kadın Filmleri Festivali, ‘Namus’ Bölümü, Gösterim. 2007 Faultlines - 2001 .... Yönetmen, Yazar, Yapımcı Bak Devlet Baba - 1999/2001 .... Yönetmen Toronto Independent Film Festival, En İyi Belgesel Ödülü. 2001 Toronto Independent Film Festival, Jüri Özel Ödülü. 2001
HABER: SAMİ ÖZÇELİK


Etiketler: ARTVİN

Diğer Siyaset Altı haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.