Bugün: 20.01.2021

MURGUL DAMAR'DA ŞÜPHELİ CEVAPSIZ ORMAN YANGINI!..

MURGUL DAMAR'DA ŞÜPHELİ  CEVAPSIZ ORMAN YANGINI!..
MURGUL DAMAR'DA ŞÜPHELİ CEVAPSIZ ORMAN YANGINI!..16.10.2020 18:03
Artvin Murgul’da orman yangını: Siyanür havuzu kurulmak istenen bölge yandı
Cengiz Holding’in Artvin’in Murgul ilçesine bağlı Damar köyü yakınlarında siyanür havuzu kurmak istediği ormanlık alanda yangın çıktı.
Artvin’in Murgul ilçesine bağlı Damar köyü yakınlarındaki ormanlık alanda, dün sabah saatlerinde “bilinmeyen bir nedenle” yangın çıktı. Orman yolu olmadığı gerekçesiyle uzun süre yangına müdahale edilmedi.
Yangın çıkan ormanlık alan dik ve sarp bir bölge olması nedeniyle ekipman kullanılamıyor. Orman Bölge Müdürü Mimar Sinan Özkaya, yangının geniş alana yayılmaması için önünün kesilmeye çalışıldığını söyledi,. Özkaya, yanan alandaki   orman envalinin bitene kadar yangının süreceğini, yangının bu alan içinde hapsetneye çalıştıklarını söyledi.
Yangın haberini yapmak için alana gitmek isteyen gazeteciler, yangın alanına giden yol fabrika alanı içinden geçtiği ve güvenlik gerekçesiyle fabrika yetkilileri tarafından  izin verilmedi. Gazeteciler de haber için 72 Evlerde  haber geçmeye çalıştı.
Gelen haberlerde yangının kontrol altında olmadığı ve Kilisetepe'ye doğru hızla yayılmaya devam ettiğı, zaman zaman alevlerin parladığı   ve yoğun dumanın hem Murgul Vadisini hem de Artvin Cerattepe, Genya tepelerini ve Çoruh Vadisini kapladığı görüldü. 
Bölge halkı “Yangın daha geniş bir bölgeye yayılmaya devam ediyor. Rüzgarın da etkisiyle yangın ikiye bölündü. Yangının çıkış sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte resmi olarak da bir açıklama yapılmış değil. Yangının daha geniş bir alana yayılmaması, daha fazla canlının zarar görmemesi ve civar köylere yangının sıçramaması için bir an önce yangına müdahale edilmesini bekliyoruz” dedi.
BÖLGE HALKI YANGINI SİYANÜR HAVUZU  PROJESİYLE YAKINDAN İLİNTİLİ GÖRÜYOR!
Murgul halkı yangını Damar'da kurulması planlanan siyanür havuzu projesi ile yakından ilintili görüyor.
Ilk kez 2014 yılında gündeme gelen ve Murgul'u topyekün ayaklandıran siyanur projesi 6 yıl aradan sonra yeniden ısıtıldı. Oysa Cengiz Holding Damar'da siyanur havuzu kurmayacağına dair bir belge imzalayarak yayınladı. Buna rağmen , bu belge ortada iken bile  sözünü tutmayarak 6 yıl aradan sonra yeniden aynı projeyle halkın karşısına çıktı.
Bir farkla. Bu kez 2014 yılında belediye başkanı olan ve halen bu görevde bulunan Hasan Çavuş saf değiştirdi.  O zaman asla buna izin vermeyeceğini söyleyen Başkan Çavuş Bu kez kapı kapı gezerek Damar'da siyanur havuzunun kurulması için insanları ikna etme turlar yaptı.
 Bundan dolayı Murgul'da büyük tepki gördü.
Murgul'da siyanüre Hayır Platformu 2014 yılındaki mücadelesini aynı kararlılıkta sürdürmeye kararlı olduğunu açıkladı. 
Kısa sürede siyanür büyük yankı buldu.  halkıın büyük çoğunluğu Murgul"da Siyanür havuzunun kurulmasına izin vermeyeceğini dile getiriyor. 
Bunun siyasi,  ekonomik sıradan bir konu olmadığını, hsyati bir mesele olduğunu dile getiren Murgul halkı varoluş yokoluş mücadelesi olduğunun altını çiziyor ve buna müsaade etmeyeceklerini dile getiriyor. Ayrıca sadece Murgul'un değil, tüm Artvin'in risk altında olduğuna vurgu yapıyor. 
Tam da böyle bir zamanda, tarih boyunca hiç bir zaman yangın   vakası yaşanmayan, siyanür atık havuzunun kurulması planlanan yerde, fabrika alanına çok yakın yerde yangının çıkması manidar bulundu.
Yangında 2. Gün olmasına rağmen yetkililerin hic bir açıklamada bulunmaması da ayrı bir boyut!. Yetkililer neden açıklama yapmıyor? Yangın alanına neden gidilmedi? Ne zaman açıklama yapılacak? Yangının daha da büyümesi durumunda ne gibi önlem alınacak?

Etiketler: Artvin

Diğer Siyaset Alt2 haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.