Bugün: 17.01.2021

"KOVAN"I YAZMADAN ÖNCE ARTVİN- MACAHEL'E BAKIŞ

"KOVAN"I YAZMADAN ÖNCE ARTVİN- MACAHEL'E BAKIŞ
Dünyanın en kaliteli bal üreten coğrafyadan birisidir, Artvin.28.10.2019 13:59
 Çünkü kendisine has bitki örtüsü, iklimi ve tabii ki dünyanın en üretken bal arısı Kafkas Arı ırkıyla adeta paya biçilmeyen bir doğa hazinesi ve müzesidir Artvin. Bu ilde 3 bin civarında endemik bitki var. Kıta Avrupasında yok böyle bir zenginlik... Ama biz bunun ne kadar farkındayız? Nasıl değerlendiriyoruz? Mesele de burada başlıyor zaten!..

Bu coğrafya kültür zenginliğinin de kaynağıdır. Sağlıklı yaşamın, tertemiz havanın. Billur suların aktığı, içinde iyi insanların yaşadığı, bütün dinlerde ortak olarak tanımlanan cennetin tüm özelliklerini barındırır Artvin. Onun için zebani tür insanların bu coğrafyada varlığı kökten zarardır ve asla bu cennette yerleri yoktur.

Doğayı katledenlerden, bu tür projelerden söz ediyorum elbet. Maden, HES, Taş ocakları, gereksiz, hesapsız yollar, Orman yolları… Bunlar her şeyimize büyük zarar veriyor. Maalesef milli parklar bile artık katliama açılıyorsa ormanlarımız adeta katlediliyor, yok ediliyorsa burada bir dur dememiz gerekmez mi? Maalesef bir avuç insanın feryadı katliam sesleri arasında kayboluyor!.

Değerli Dostlar; Macahel, bugüne kadar çok bilinmiyorsa, bugüne kadar dünyanın en önemli sıcak noktası olarak kabul edilip “Biyosfer alan” ilan edilmişse ulaşımın zor, coğrafyasının ketum ve yılın en az 7 ayı kış olmasından günümüzde kadar gelebilmiştir. Bakın Macahel’e yol yapılınca nasılda orman kıyımına başladılar.

Çünkü yol yapılınca kamyonlar acımasız ağaç testereleri asırlık ağaçları dakikalar içinde yerle bir ediyor. Yetkililer, 1 kesip 3 ağaç dikeceğiz, bunda ne var. Biz yeşili çok seviyoruz. Bilmem şu kadar fidan diktik gibi acayip anlamsız cümleler kuruyorlar. İnsanın, dünyanın neresinde böyle bir orman kesimi, böyle bir doğa katliamı var diyesi geliyor? Ama sesinizi duyacak kimse yok maalesef!..

Bakın çok değil, bundan birkaç ay önce Orman bakanı 2 helikopterle Macahel’in hemen arkasında diğer yarısında Papart’ta dolaştı. Kimseye haber vermeden... Vali yok, Şavşat Kaymakamı yok, Belediye, Başkanı, köy muhtarı hiç kimse yok bu gezi içinde!. Bakan bey gelmiş, sanki stratejik, nükleer, çok gizli bir iş yapıyormuşçasına yöre halkından saklanan ziyaret kafalarda soru işareti olarak bekliyor.Ben bunu Cumhurbaşkanı Başdanışmanlarından birisi olan Sayın Kışla’ya da sordum. Cevap benimde haberim olmadı şeklindeydi!..

Ben Macahel’de çekilen “KOVAN” filmi ile ilgili izlenimlerimi yazacaktım. Ama önce bir genel durumu arz etmek istedim. Uzun yazıdan sıkılan okuyucularımdan özür dilerim. Okuyanlar size özetini verecektir.

“KOVAN” genç yönetmen Eylem Kaftan’ın ilk uzun metrajlı filmidir. Yönetmen ve senarist Eylem Kaftan aslında belgeselci. 40’tan fazla belgesel filmi çekmiş. Son derece başarılı...
“Kovan” filminin ilk kibritini aslında Filiz Gülbin Gökdemir çakıyor. Bir şekilde Özlem Kaftan ile tanışıyor ve sonuç, “KOVAN” filminin çekimine geliyor. Filiz’in hikayesi dikkatini çekiyor Kaftan’ın.. Sonrasında senaryo, hazırlık, ekip, teknik destek, altyapı, sponsor destekleri ve nihayetinde start veriliyor.Film çekimi esnasında senaryoda bayağı bir değişiklik yaşanıyor. Çekim esnasında yeni düşünceler ekleniyor. Kısaca çekimler esnasında film şekilleniyor.

Bu filmin çekiminde Artvin Arıcılar Birliği teknik destek veriyor. Özellikle Başkan İbrahim Durmuş, konuyu çok önemsedi. Film projesine Macahel Halkı canla başla destek veriyor. Prof. Dr Oğuz Kurtoğlu aynı şekilde, Sinan durmuş, Artvin’in yetiştirdiği Türkiye’nin “Doğa Dedesi İşadamı Nihat Gökyiğit çok önemli destek veriyor. Bunun yanında Merkezi İstanbul’da bulunan Macahel vakfı en az eylem kaftan kadar büyük bir heyecanla bu proje içinde yer alıyor ve Artvinle ilgili tüm bağlantıların kilidi oluyor. Nihayetinde 45 günlük yoğun bir çalışma sonunda “KOVAN” vücuda geliyor.

Kovan Filmi’nin İstanbul Beyoğlu Atlas Sinemasında Boğaziçi Üniversitesi’nin 7. Film Festivali’nde galası vardı. Galada Filmin başrol oyuncuları, Yönetmen ve tüm ekip hazırdı. Filme ilgi oldukça yoğundu. Gala gecesi tüm biletler tükenmişti. Bu aslında çok güzel bir duyguydu. Çünkü Artvin-Borçka-Macahel’de çekilmiş bir filmi Artvinlilerle birlikte başka insanlar da izleyecek. Galaya birçok oyuncu ve yabancı konuklar da katılmıştı.

İstanbul’da yaşayan Macahel ve Artvinlilerden,
Artvinliler Hizmet Vakfı önceki başkanı Hakan Bekar, Beykoz Artvinliler Derneği Başkanı, Mehmet Uzun, Vakıf Eski Başkanı Bahattin Sarı,Macahelli İş insanı mimar Halit Zengin, Çevre Tiyatrosu işletmecisi,Osman Nuri Zengin, Gürcü Kültür Evi Başkanı, klip ve film yapımcısı, Erdal Küçük, , iş insanı Dursun Köse , Macahel Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Köse, Vakıf Yönetim Kurulu Üyesi Hacer Yıldız, İSARF Genel Sekreteri Hasibe Özkan, Felsefe hocası Bülent Kahya, İşadamı Nihat Özer, Hasibe Özkan, Artvin Faal Gazeteciler Derneği (AFGAD) Başkan Yardımcısı Sami Özçelik İstanbul’da yaşayan Artvinliler ve Boğaziçi Üniversitesi’nden öğrenciler ve öğretim görevlileri katıldı.

“KOVAN” Filmi hakkındaki düşüncelerimi diğer bölümde paylaşacağım. Çünkü yazının girişi çok uzadı. Nasıl uzamasın. Benim derdim filmde değil, gerçekte. Gerçekte başımıza neler gelecek? Doğamız nasıl bir katliamla karşı karşıyadır? Bu daha ne kadar böyle devam edecek?

Yetkililer, kelli felli adamlar sürekli Turizmden, eğitimden söz ediyor, ama tek taptıkları maden, HES, Taş Ocakları adeta yağmur gibi yağıyor. Ben filmi izledikten sonra Yönetmen Eylem Kaftan’a film çekilen doğanın büyük tehlike altında olduğunu, gittikleri her yerde bu doğanın korunması için birkaç kelam etmesini rica ettim. Yoksa bu muhteşem doğa masal misali “Bir varmış, bir yokmuş” olmasından korkuyorum.

Bu konuda ben yılın son koordinasyon toplantısında söz alarak Orman Bölge Müdürü Özkaya’ya sorular yönlendirdim. Aşırı derecede Orman Katliamının nedenini sordum. Beni çok üzen cevap aldım. “Gençleştirme “yapıyoruz.

Önce katlederek sonra gençleştirme yapılmazdı oysa!. Bana dünyada da böyle yapıldığını söylese de beni çok inandıran bir şey değil tabii. Artık dünya avuç içi kadar oldu. Dünyada neler oluyor, neler bitiyor anında haberdar oluyoruz. Yalancıların mumu falan kalmadı!. 24 saat kamera alanı içinde gözetleniyorlar!.

Artvin bu anlamda çok büyük sıkıntıda... Cerattepe’de 4 bin 400 hektarı konuşurken başımıza şimdi 4 bin 100 hektar daha eklendi. İyi de kardeşim, yerin altını üstüne getirerek yaşam alanlarını sonsuza kadar yok ettiğinizde bunun karlı bir iş olduğunu söyleyebilir misiniz? Ben filme takılıp gerçeği unutacak kadar duygusuz değilim.

Macahel’i bu güne kadar nasıl HES’lerden korumayı başardıysak, aşırı ağaçları kesmelerini de önlemek için çalışacağız. Ben bir gazeteci , duyarlı bir vatandaş olarak bu satırları yazıyorum. Mutlaka bir çok adrese gidecek ve kıvılcım büyüyecek, konu gündeme taşınacaktır diyorum. Kovan filminin kritiğini bir sonraki yazımda yapacağım. şimdilik Sağlıcakla ve dostça kalın…

Etiketler: Artvin

Diğer Siyaset Alt2 haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.