Bugün: 03.06.2020

KAZDAĞLARINDAN DÖNÜŞTE ARTVİNLİLER MEŞHUR "KELİN YERİ"NDE MENEMEN YED!..

KAZDAĞLARINDAN DÖNÜŞTE ARTVİNLİLER  MEŞHUR "KELİN YERİ"NDE MENEMEN YED!..
Kazdağlarına destek vermek için Çanakkale’ye giden Artvin gurubu, dönüşte Samsun Çakallı’da bulunan hemşehrimiz Cengiz Toprak'a ait " Kelin Yeri"nde meşhur “menemen”den yedi. Aslen Artvin Şavşat, Tepeköylü olan Cengiz Toprak’a ait Kelin Yeri'nde melemen yiyen Kazdağları gurubu burada ''Madene Hayır'', “Artvin’ime Dokunma” yazılı tişörtün üzerine akrostij şiir yazılı kağıdı takarak günün anısına hediye olarak verdi. 13.09.2019 10:57
“Kelin Yeri” melemen lokantası olmanın yanında Artvin’de bile olmayan Yaşam Müzesi inanılmaz bir hava katmış. Her gelen mutlaka bir not yazmış. “Kel’in Yeri” romanı yazılacak hale gelmiş. O kadar çok tutulmuş ki ikinci “Kel’in Yeri” melemen lokantası Ankara, İstanbul gidiş yolunda da açılmış ve açılışa hazır hale getirilmiş. Artvin’e dönüş yolunda uğradığımız Kelin Yerinde sahibi hemşehrimiz Cengiz Toprak yoktu. Onun yerine oğlu ilgilendi. Madene Hayır, Artvin’ime Dokunma yazan tişörtü müzeye hediye eden gurup burada günün anısına fotoğraf çekindi. Ardından da Kelin Yeri yazılı fotoğraf çekinilen tabela önünde de fotoğraf çekinildi.
Kel’in yerinden ayrılmadan önce açıklama yapan Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan;” Artvin’den Kazdağları’na destek için Çanakkale’ye gittik. Orada diğer illerde yaşayan Artvinlilerle birlikte maden alanına kadar gittik. Açıklamamızı yaptık. Ardından dönüş yoluna girdik. Artvin’den Çanakkale’ye giderken kocaman tabelada “KELİN YERİ” yazısını gördük. Gülümsedik, çok güzel sempatik bir isim takmışlar diye.
Hatta “Saçlının Yeri” ne alternatif bir isim olmuş diye şakalaştık. Gazeteci Sami Özçelik, burasının Artvinli hemşehrimize ait olduğunu söyleyince dönüşte mutlaka uğrayalım, hemşehrimizle tanışalım, hem dinlenmiş oluruz, hem de “meşhur melemen”den yeriz dedik. Dönüşte de planladığımız gibi uğradık. Ben çok beğendim. Gerçekten melemen lokantasından öte, “Kelin Müzesi” olmuş. Kelin Müzesi var, Artvin’in Müzesi yok. Cengiz Toprak bize bir mesaj veriyor bu güzel ve çok özel mekanıyla. 
Artvin mutlaka bir müzeye sahip olmalı. Sene olmuş 2020 ve müzemiz yok. Ben bundan gerçekten rahatsızlık duyuyorum. Kendisiyle tanışamadık, oğlu bizimle yakından ilgilendi. “Madene hayır, Artvinime dokunma” yazılı tişörtü bu “yaşam müzesine” astık. Üzerine de akrostij şiirle halimizi, durumumuzu anlattık. Kelin Yeri yazılı hatıra fotoğraf çekinilen tabelanın önünde günün anısına fotoğraf çekinildikten sonra Artvin’e doğru yola çıktık. Bir hemşehrimizin bu büyük başarısından da hepimiz gerçekten gurur duyduk. “dedi.
KEL KIMDIR?
Kelin yeri sosyal medyayı en iyi şekilde kullanabilen Meşhur Melemenci bir işletme.Kendi sitesinde Cengiz Toprak “KELİN YERİ” ile ilgili şu ifadelere rastlıyorsunuz.
“Ben Cengiz TOPRAK. 30 Haziran 1974'te Samsun'un Erikli köyünde dünyaya geldim. Aslen Artvin Şavşat'lıyım.Ticaretle çok erken yaşlarda tanıştım.Maddi sıkıntılardan dolayı ilkokul beşte okuldan ayrılmak zorunda kaldım ve çalışmaya başladım.. 2005 yılında Kıvanç Doğan ile Tusem eğitim kurumumuzu açtık.Daha sonra ortağımı trafik kazasında kaybettim.O nu burdan birkez daha saygı ve rahmetle anıyorum.
Ortağımın ölümü üzerine daha fazla şehirde kalmak istemedim.Çünkü şehir hayatı artık beni boğmaya başlamıştı.Bunun üzerine ilk işim kendimi şehrin o boğucu atmosferinden dışarıya atmak oldu ve ilk restaurantımı şehir dışında ama şehre yakın bir konumda faaliyete geçirdim. Şu an ise 5 yıldır işletmeciliğini yaptığım ''KELİN YERİ''adlı mekanımızda siz değerli konuklarımıza meşhur Samsun Çakallı menemeni lezzetini sunmaktayız. Mekan adı ilginizi çekmiş olabilir o nedenle bu ismin konulması aşamasından da sizlere biraz bahsetmek istiyorum. Burayı açacağımız sırada sevgili bacanağım Mustafa KAÇAK mekan adının ısrarla ''KELİN YERİ'' olması gerektiğini ifade ediyordu.Bu isim bana da ilginç ve sempatik geldi, aynı zamanda bacanağımı da kırmak istemedim ve o nedenle bu isimde karar kıldık.Şunu da söylemek istiyorum. Bacanağımın isim konusunda ne kadar doğru bir tercih yaptığını bugün daha iyi anlıyorum.Çünkü ''KELİN YERİ'' bugün artık bir ''marka'' olmaya doğru hızla ilerlemektedir.Bu aşamada kalitemizin yanında ismimizin de etkisi büyüktür.Ayrıca tüm bunlar bugün benim kel oluşumla gurur duymamı da sağlamış oldu. O nedenle sevgili Mustafa Kaçak'a buradan bir kez daha teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Lafı daha fazla uzatmak istemiyorum. Bu hikaye benim hikayemin sadece ufak bir kısmı.O nedenle sohbetimize meşhur melemenimizi tatmak için konuğumuz olduğunuz güzel bir günde devam etmek isterim. Sağlıcakla kalın..”

Etiketler: Artvin

Diğer Siyaset Alt2 haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.