Bugün: 20.02.2020

HER CANLININ YAŞAMAYA HAKKI VAR

HER CANLININ YAŞAMAYA HAKKI VAR
Bugün Artvin'in halkının iç sesi olmak için başlattığımız halkın sesi köşemizin ilk konuğu Emel Meriç ile röportajımızı yaptık. Artvin'de doğup büyüyen Emel Meriç Artvin 'deki sokak hayvanları için gönlünü verenlerden bir tanesi.08.11.2019 09:19
Artvin Belediyesinin bu zamana kadar sokak hayvanları için gerçekleştirdiği bir proje varmı?
En büyük adım olarak şu an ne var Bakım evi var Hastane bu hayvanların hastalıklarına yönelik müdahale edilebilecek işte kısırlaştırıla bilecek bir bakım evi var. Burdada en büyük dez avantajımız hayvanların oraya toplanıp orada bakılacağına yönelik yanlış bir algı yayaıldı. Bu Hayvan doğasına aykırı. Bir çok hayvanı alıp oraya koyup orda yaşamasını beklemek yanlış. 
Busoru geçmişe dayanan bir soru 10 15 yıllık bir süreci söyleyelim şimdiye kadar sokakta var olan köpekler üremeye devam etiikçe sayı artıkça, vatandaş şikayet etdikçe belediyeler hep toplayıp ya zehirlemişler, ya vurmuşlar yada diri diri üstünü toprakla kapatmışlardır. Bu olaylar ifşa edilince ortaya çıkınca insanlar öldürmüyoruz götürüp bir yere bırakıyoruz şeklinde bir yöntem geliştirmişler bu yöntem de aslıdna yüz yıllar öncesinde sırf insanların işini kolaylaştırmak için evcilleştirilen bu hayvanlar kedidir köpektir. Ama artk işlerine yaramamaya başlamıştır. Yani Tarım toplumundanda yavaşca uzaklaşmamızdan da alakalı. Bu hayvanlar boşa çıkmış sokaklarda istenmemiş işte o köyden kente yerleşen giderek direğileşen o toplumda işime yaramayan canlıyı kabul etmiyorum anlayışıyla hep bir şekilde yok etmeye yönelik hareket edilmiş. Bu hayvanlar bize hizmet etsin diye doğmadı berki daha büyük bir doğuş amaçları var ve ben öyle düşünüyorum. 
Hayvanlara bakış açısına yönelik o bakış açısını kırmaya yönelik bir şeyler yapmak gerekiyorvar olan bir algıyla hareket etmemek gerektiğini düşünüyorum.
Artvinde toplam kaç sokak köpeği var?
Bunu tam olarak söylemek doğru olmaz ama şöyle söyleyeyim geçen sene bzi çok ksıırlaştırma yapmıştık aslında geçen sene yaklaşık 150 hayvan vardı toplamda bizim kapılı alanda baktığımız ve sokakta olanlarla birlikte 150 hayvandı ki hespini saymıştık.
kısırlaştırma çalışmaları konusunda belediyelerle görüşme yaptık mesela en önemli sorun şu anda bu çünkü köyler boşaltıldı. Köylerde çok fazla insan kalmadı köye giden insanlarda genelde hobi olarak gitdiği için daima köylerde kalınmadığı için köylerde köpek yok hepsi şehire inmek zorunda kaldılar,o köyde kalan köpek ölüyor çünkü bir yerden sonra kimse olmadığı için kedilerde aynı şekilde zaten. Şehire sıkıştıkları için ne doğuracak bir yer bulabiliyolar ne yemek için yiyecek bir şey bulabiliyorlar hayvanlar dolayısıyla insanlarda hani böyle bir şey umma buluyorlar. Mesela elinde poşet gören hayvanlar insanların yanına gidiyor insanlar onu bana saldırdı olarak sanıyor. Bizim en büyük sorunumzu algı insan algısı. Şu anda sayımızda arttı kapalı alanda baktığımız köpek sayısı 300. Artvinde şu anda iddia ediyorum 250 üzerinde köpek yok. 1 yıldır kısırlaştırma sayımız çok düştü.
Dışardan Artvine Köpek bırakıldığı iddası var bu konu hakında ne düşünüyorsunuz?
Doğrudur bunu Hpa yaptı, Arhavi yaptı Atvin için konuşuyorum yaıyorlar. Biz bu olayı fark ettiğimizde bu işe girdik ama şu anki Artvin Belediyesi bunu yapmıyor bunu biliyoruz çünkü sayımız arttı gerçekten ve dokunmadılar yani bu iyi bir şey ama buradada bir sıkıntı var toplanarak bakılması okakların hayvansızlaştırılması tehlikeis altındayız.Yani insanlar evinin önünde mesela güvercinlerin sabah ses yaptığı için uyuyamadığıiçin evinin önündeki dalları kesiyorlar. Korku öğrenilebilir bir şey aynı zamanda değiştirile bilir bir şeydir.
Saldırgan köpeklerin çoğu sahipli köpeklerdir sahipleri hırçın yetiştirebilir ama onuda doğrudan insana saldırma yönünde eğitmiyordur.
Sokak hayvanlarının yemek ihtiyacı nasıl karşılanıyor?
Bizim şehrimizde hiç bir yerde besleme odaklı yerler yokb, bir artvinde biz yaptırdık oda yeterli değil bir kısmıda kırıldı ve biz bunları bağış ile yaptırdık. Yani bu konuda duyarlı insanlardan gönüllü olanlarla birlikte yaptık. Belediyeler bu işe yeni yeni girmeye başladı. Artvin Belediyesinin bunun ile ilgili projesi vardı  normalde besleme noktası yapılacak mamalar sürekli doldurulucak hatta işte yurtlardan yemekhanelerden yemekler çöpe gitmesin diye hayvanlar için toplanıp verilcek gibi projeleri vardı. bu aynı zamanda bizim önerdiğimiz bir konuyud.çünkü biz 2 yıldır bu işin içindeyiz uğraşıyoruz az çok insanların bu anlamda bir şeylerinde sağladığımızı düşünüyoruz. Mama konusunda ise biz bağışlarla sağlamaya çalııyoruz ama sayı çoğaldıkça bağışlarımız yetmemeye başladı Türkiyenin her yerinde bu sorun var sadece Atvin'de deil.
Artvinde sokak hayvaları için Bakım evi var bu Bakım evi sizce hayvanlar için elverişli ve yeterli mi?
Yeterli deil çünkü orada bir sürü sağlıklı hayvan var. Sokakta hayvanlar istenmiyor diye sokağa kısırlaştırdıktan sonra bırakılmayan köpekler var. Aslında orası bir toplama alanı merkezine dönmüş. Bizim orada en büyük sıkıntımız kediler için yer yok biz kendi imkanlarımızla bir şeyler yapmaya çalıştık kediler hayvan değilmi kedeilerde sokak hayvanıyani şimdi kediler bu kadar konuşuulmamasının sebebi bizim cepede, biz şimdi yaralıysa alırız hastaysa alırız muhtaç durumda ise alırız ona uygun koşulları yaratmaya çalışırız ama sağlıklı hayvanlarla ilgili ne yapıyoruz sokakta besleme yapıyoruz.
 Bu olaylarla ilgili veya sizinde dile getirmek istediğiniz bir şey varmı?
Bu Artvin üzerinde konuşsakta bu Türkiye sorunuyani Dünya sorunu, Dünyanın farklı çeşitli yerlerinde uygulamalar var. Bazen hatta diyorlar Avrupa'da sokakta hayvan göremessiniz diye yani avrupadaki uygulamalar hepsini biz kabul ettikmiyani Avrupa' daki bütün uygulamaları bzibünyemize katdık da bumu kaldı. Avrupaya örenek veriyorsunuz. Avrupada sokağa tüküren göremezsiniz,, Avrupa'da sokağa çöp atan, , Avrupa'da yere izmarit atan , Avrupa'da karısını döven göremezsiniz dövüyosada bedelini öder yani karısıdır da severde döverde diye açıklama yöneticilerde görmezsiniz misal. Yani Avrupa'da bir sürü şey var onları halletikte bu kısmımı kaldı. Kaldıki Avrupa'nında her yaptığı doğrudur diye bir şey diyemeyiz yani. Bu anlamda Biraz olsunvijdan adabı çeken insanlar varsa bu hayvanların bu yaşadıklarıyla ilgili herkezi bu konuda duyarlı olmaya ve bir şeyler yapmaya davet ediyorum ben kendi adıma ben öyle bir insanım çünkü ben gördüğüm bir problem varsa onu eleştirmeden önde ne yapabiliriz ne yapabiliriz diye kafa yorarım ve gerekini yapmaya çalışırım başarırım başaramam  mesele ama şansımı denerim.


Etiketler: Artvin

Diğer Siyaset Alt2 haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.