Bugün: 20.09.2020

EFSANE ÖĞRETMENİMİZ GÜL GÜLERYÜZ, "OTUZGÜN'Ü, "UNUTMADIM"LA TAÇLANDIRDI

EFSANE ÖĞRETMENİMİZ GÜL GÜLERYÜZ, "OTUZGÜN'Ü, "UNUTMADIM"LA TAÇLANDIRDI
Borçka'da 1983-88 yılları arasında Fransızca öğretmeni olarak görev yapan ve burada ölümsüz dostluklar kurarak herkesin yüreğinde taht kuran emekli öğretmen yazar Gül Güleryüz 2 yılda 2 roman birden yayınlayarak dikkatleri üstüne çekti. Memleketi Karadeniz Ereğli'de iki kitabının tanıtımını Değişim Radyo'da yaptı. Artvin'de de bu haber yerel basında yer buldu. 01.10.2019 10:29
Karadeniz Ereğlili yazar, emekli eğitimci Gül Güleryüz, Değişim Radyo’da yayınlanan ve Elif Yapıcı T
tarafından hazırlanıp sunulan “Elif’le Çayımın Şekeri” programında, “Unutmadım” ve “Otuz Gün” kitaplarının tanıtımını yaptı.
Güleryüz, programda Zonguldak doğumlu emekli Fransızca öğretmeni olduğunu belirtti. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde öğretmen olarak çalıştığını belirten Güleryüz, “Öğretmenlik zevkle yaptığı bir şeydi, hala içimde çalışma şevkim var ama artık başka yollara girdik” diye konuştu.
“Şu anda yazmakta olduğum bir kitap var. Onu ne zaman yayınlarım bilmiyorum. Gücümüz yettiğince devam etmeye çalışıyorum. Kitabım geçen yıl Haziran ayında çıktı. Yılların bir kitap birikimi var okur olarak. Çok kitap okudum. Yaşadıklarımız var. Yazmaya başlayalı on yılı geçiyor. Hikayeler, şiirler yazıyorum. Bunlar dergilerde, gazetelerde yayınlandı. Sonra Otuz Gün romanını yazdım. Yazılalı beş altı yıl olmuştu, bekliyordu. Arkadaşlarımın özendirmesiyle özellikle Ferhan Topçu’nun desteği ve diğer arkadaşlarımın heveslendirmesiyle Otuz Gün’ü bastık.”
Ereğli’ye 1,5 yaşındayken geldiğini, Ereğli Lisesi mezunu olduğunu belirten Güleryüz, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Bölümü’nü bitirdikten sonra eğitim yaşamına başladığını söyledi.
Güleryüz, Unutmadım kitabı ile ilgili olarak, “Bu kitabın başında yaşanan bir sevinin öyküsüdür diye bir ifade var. Birebir anlatmıyorum ama yaşanan bir olaydan esinlendim. Kişiler farklı, yaptıkları işler farklı, ilişkiler değişik ama esinlendiğim nokta gerçek bir aşk hikayesidir” dedi.
“RUH BESLENMESİ” KAVRAMI
Kendisine arkadaşları tarafından destek verilmesine “ruh beslenmesi” adını verdiğini belirten Güleryüz, “Biz bir araya geldiğimizde, yazarlar, şiirler hakkında konuşuruz. Birinin şiirini okuyalım, bir fıkra anlatalım deriz. Hep şiirin, sanatın içindeyiz. Günlük hayatın içinde bize verilen annelik rolünün yanında şiirden konuşma, kahve yanında şiir okuyalım demek benim için bir beslenme faaliyeti oluyor” dedi.
Kendisine destek veren herkesi anan yazar Güleryüz, programda, Unutmadım kitabından pasajlar ve şiirler de okudu.
“Otuz Gün” de bir kadının ağzından bir aşkın otuz gününü anlattığını, burada bir aşk hikayesinin yanında 12 Eylül’e de gönderme yaptıklarını ifade eden Güleryüz “Bir yandan örselenmiş, eşi tarafından ilgi görmemiş, yalnız bırakılmış bir karakter. Karşısına çıkan bir aşk ama maalesef o da bir hayal kırıklığı oluyor” diye konuştu.
Güleryüz, kitaplarının internet üzerinden alınabileceğini veya isteyenlere imzalı olarak gönderebildiklerini ifade etti.
Güleryüz, gelecek konusundaki projelerini de anlattığı programda şunları söyledi:
“İki tane çocuklar için masal yazdım ama onlar yayınlanmadı. Bunları Nimet İlkokulu’nda öğrencilere okudum. Diğer taraftan yazdığım hikayeler yetişkinler için yazılmış hikayelerdir. Sadece yazarsanız kendinizde kalıyor. Başkalarıyla paylaşmak için yayınlamanız gerekiyor. Bir yayınevi bulmanız gerekiyor. Sözleşme çerçevesinde gerçekleşiyor bunlar. İç tasarım, kapak aşamaları, baskı süreci bittikten sonra, okur ne diyecek faslı başlıyor. Üniversiteden hocam Tahsin Yücel, kitabı yazıp bıraktıktan sonra bizim olduğu kadar okurundur, bizim ne kadar yorum hakkımız varsa okurun da o kadar hakkı vardır der.”
ARKADAŞI GÜNTAN’DAN OKUR DEĞERLENDİRMESİ
Güleryüz’ün kitabının ilk okuru Sedef Güntan da programda Unutamadım ve Otuz Gün romanlarını değerlendirdi.
Güntan, “Gül Güleryüz’ün arkadaşıyım. Otuz Gün’den sonra Unutamadım’ı bir solukta okudum. Ereğli’nin kültürü ve sanatı adına Güleryüz’ün yazarlığını önemsiyorum. Edebiyat ve sanat, bizleri bir araya getiren bir olay, Güleryüz’ün bu çabası önemli. Otuz Gün’den sonra acaba Unutmadım nasıl bir etki yapacak diye kaygılıydı. Okuduktan sonra ne kadar derin, ne kadar güzel olduğunu gördüm. Mitolojiden, Ereğli’den bahsetmesi de bu kitabı değerli kılıyor. Aşk hikayesi, kurgu önemli, güçlü bir kurgusu var. Hiçbir şey etkilenmeden yazılamaz. Ama bunu süzgeçten geçirip kitaba dönüştürmek harika bir şey” diye konuştu.
Güntan, kitabın yazılış aşamasında da daima Güleryüz’ün yanında olduğunu söyledi.
GÜL GÜLERYÜZ KİMDİR?
Gül Güleryüz, 1961 yılında Zonguldak’ta doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Karadeniz Ereğli’de tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Yabancı Dil bölümünü bitirdi. Artvin Borçka, Yalova ve Karadeniz Ereğli’de Fransızca öğretmeni olarak çalıştı.
Emekli olduktan sonra Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Yerel gazete ve dergilerde yazıları çıkan yazarın ilk romanı “Otuz Gün” dür. Güleryüz’ün ikinci kitabı “Unutmadım” romanı için 6 Ekim Pazar Günü Alemdar Müze Gemisi bölgesinde lansman programı gerçekleştirilecek.
Güleryüz’ün iki çocuğu, Zeynep ve Salih adında iki torunu bulunmaktadır.

Etiketler: Artvin

Diğer Siyaset Alt2 haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.