Bugün: 20.09.2020

DR. YAVUZ AKALTUN’UN ZİYARETÇİLERİ VARDI

DR. YAVUZ AKALTUN’UN ZİYARETÇİLERİ VARDI
Dr. Yavuz Akaltun'u gazeteci Sami Özçelik oğlu Berkant anıl Özçelik ile birlikte Hilal Dağlık Merkezi'ndeki muayenehanesinde ziyaret etti.08.10.2019 16:35
Artvin'in yetiştirdiği önemli şahsiyetlerden biri olan, Dr. Yavuz Akaltun'un ziyaretçileri vardı. Uzun yıllar Şavşat Devlet Hastanesi'nde doktor olarak, Artvin' Devlet Hastanesi'nde bir süre yönetici olarak hizmet veren, Borçka, Yusufeli ve Artvin Merkez'de Hemodiyaliz doktoru olarak fedakarca severek hastalara şifa dağıtan, 2011 yılından beri Ankara Hilal Aile Sağlığı Merkezi'nde Aile Hekimi olarak görev yapan Dr. Yavuz Akaltun'u gazeteci Sami Özçelik oğlu Berkant anıl Özçelik ile birlikte Hilal Dağlık Merkezi'ndeki muayenehanesinde ziyaret etti.

Oğlu Berkant Anıl Özçelik'i Hacettetepe Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Fakültesi'nde yerleştiren gazeteci Sami Özçelik, dostu Yavuz Akaltun'u ziyaret ederek;"Dr. Yavuz Akaltun bizim çok değerli dostumuz. Onun dostluğunun temelini Artvin sevgisi oluşturur. Çok az insan onun kadar Artvin aşığı olabilir. Hani Aşık Efkari'nin "Dünyayı toplasan bir Artvin Etmez." sözünün yaşayan insanı desek abartmış olmayız.

Artvin'in doğası Akaltun için cennettir. İnsanların bu doğaya zarar vermemeleri gerektiğini sık sık dile getirir. Onun Artvin sevdası öylesine fazladır ki, Ankara'da dağın başında bir yer alarak buraya bir yazlık yaptırdı. Hafta sonları Efkar Tepesi diyerek dostlarıyla, ailesiyle bu bölgeye gelerek bir anlamda Artvin hasretini gideriyor. Ankara'da çalışıyorum Artvin’de yaşıyorum. diyor.

Yavuz Akaltun'un Artvin sevgisini anlatan bir anısını sizinle paylaşmak istiyorum: Trabzon’a saz almaya gider. Bir sazevine girer. Selam verir ve iyi bir saz almak istediğini söyler. İşyeri sahibi nereli olduğunu sorar. “Artvinliyim” der. İşyeri sahibi” Bundan 4 yıl önce bir Artvinli benden ud aldı. Paranın az bir kısmını verdi, geri kalanını göndereceğini ancak göndermediğini söyler. Bir türlü de o şahsa ulaşamadığını, Artvinlilerden böyle bir şey beklendiğini söyler.

Bunun üzerine Dr. Yavuz Akaltun çok üzülür. Adama; “Hemşerim adamın sana borcu ne kadardır? Miktarını söyler misin?”der. Adam ne yapacaksın, Niye soruyorsun” der şaşkın, şaşkın. Akaltun;

” Ben onun borcunu ödeyeceğim. Muhtemeldir ki sen bunu her gelen müşteriye söylüyorsun. Bu şekilde Artvin’i karalayamazsın. Alacağın ne ise derhal ödüyorum. Bir daha da konuşmayacaksınız.”der. Adam miktarı söyler Akaltun parayı öder, o sazı da almaz.

Dükkandan çıktıktan sonra aldığı ismi araştırmaya başlar. Udu alan şahsın Kılıçkaya’dan bir vatandaş olduğunu öğrenir.
Araştırır, sorar, öğrenir ki bu şahıs 4 yıl önce ölmüş!. Hem çok derin bir üzüntü duyar hem de büyük bir gurur. Üzülür çünkü adam ölmemiş olsa o borcunu ödeyecekti. Gurur duyar çünkü adam o saz satan şahsın dediği yada kastettiği gibi dolandırıcı değildi.

Tekrar Trabzon’a giderek işyeri sahibine şunu söyler; “Bak hemşerim. Sen ud alan kişinin paranı ödemediğini, aramadığını, ona bir türlü ulaşamadığını söyleyerek dolandırıldığını söyledin. Otsa adam 4 yıl önce ölmüş. Bundan dolayı ulaşamamışsın. Artvinlileri bu şekilde genelleyerek karaladığın için ben gerçekten üzüldüm. Bilgin olsun diye geldim.

Bundan sonra müşterilerine bunu anlatacaksın, bir anlamda gıyabında özür dileyeceksin.”der. Sazevi sahibinin gözleri dolar. Dr. Yavuz Akaltun’dan özür dileyerek parayı iade etmek ister. Ancak Akaltun, o parayı geri almaz. Vefat eden hemşehrimize helal eder. İşte Dr. Yavuz Akaltun böyle bir Artvin yüreğine sahiptir.

Ben oğlumu Hacettepe Üniversitesi’ne getirdim. 1 gece Dr. Yavuz Akaltun’un evine misafir olduk. Öğretmen eşi Şükran hanıma ve kendisine bir kere daha teşekkür ediyorum.

O, her zaman Artvin’e, Artvinlilere, dostlarına karşılıksız iyilikler yapmıştır. Bunu bilenler bilir. Ama kendisi hiçbir yerde lafını etmez. Ben genel hatlarıyla söylüyorum. Bunun üstüne de bir şey söyleme hakkını kendimde bulmuyorum.”dedi.

Kendisini ziyarete gelen dostlarına teşekkür eden yavuz Akaltun’da yaptığı açıklamada; “Artvin’de okuyup ta Ankara’nın, Türkiye’nin en güzel üniversitelerine yerleşen gençlerimizi gönülden kutluyorum.

Duydum ki bu yıl birçok gencimiz Ankara’yı tercih etmiş. ODTÜ’ye, Ankara Üniversitesi’ne, Hacattepe’ye yerleşen gençler Artvin’in, bizim,hepimuzin gururudur. Bunlardan birisi de Berkant Anıl Özçelik’tir.

Sağlık sektörünü tercih ettiği için de ayrıca teşekkür ediyorum. Ben burada her zaman yanlarında olacağım. Takıldıkları bir şey olursa, yapabileceğim bir şey olursa bir telefon kadar yanlarında olacağım.

Okulu bitirmek bir şey değil. Başlarsınız bakmışsınız bitmiş. Önemli olan anlayarak, öğrenerek, kendini en iyi şekilde yetiştirerek, mesleğini seven ve bundan dolayı mutluluk duyan bir insan olarak diploma almaktır. Berkant’ın şahsında Artvinli gençlerimizin bu bilinçle okuyacaklarına inanıyor, hepsine başarılar diliyorum. “dedi.

Etiketler: Artvin

Diğer Siyaset Alt2 haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.