Bugün: 17.01.2021

DEVER YOK DEVRİLME VAR!..

DEVER YOK DEVRİLME VAR!..
Borçka barajı /Hastane girişi bölgesinde virajı alamayan tır yan yatarak sürüklendi.. 28.10.2019 14:11
Çoruh Enerji Planı kapsamında baraj inşaatları sonrası yapılan yeni yolların neredeyse tamamı problemli ve amatörce yapıldı. Bu yolların hiç birisini Karayolları yapmadığı için bugün yol sorunları sürekli gündemdeki yerini koruyor. Milyarlarca harcama ile yapılan sakat, engelli yollar zaman zaman kazalara neden oluyor. Özellikle bu yolları bilmeyen sürücüler için tam bir kabusa dönüyor.

Borçka Barajı'nın önünden çıkan virajlı yol Karayolları'nda "kara nokta" olarak belirtilen yerlerden birisi. Burada aynı noktada bir çok kamyon ve TIR yan yatarakdevrilerek kaza yaptı. Kimse yolun kusurunu konuşmayınca da kazalar dizi çekmeye devam ediyor. Son kaza 27 Ekim 2019 tarihinde Sabah 10.00 sularında meydana geldi. Kaza fotoğrafları Borçka Platform'da yayınlandı.

2012 yılında Bu yol ile ilgili Artvin Şoförler Odası Eski Başkanı Ahmet Alpaslan bizzat bu alana gelerek açıklama yapmıştı. Ne yazık ki değişen bir şey yok. Başkan Alpaslan bu yol için 3. Sınıf dağ yolu nitelemesinde bulunmuştu. Yollarda "DEVER" bulunmadığını ilk kez kamuoyu ile oaylaşmıştı.

DEVER NEDİR?
Dever, karayolu enkesitlerine verilen eğim demektir. Virajlarda (yatay kurbalarda) araç üzerine merkezkaç kuvveti etkir ve bu kuvvetin etkisiyle araç viraj dışına doğru savrulur. Bu savrulmayı azaltmak için, bu kesimlerde yol enkesitine bir eğim verilir. Bu eğim, virajın iç tarafı aşağıda, dış tarafı yukarıda olacak şekilde olmak zorundadır. Dever sayesinde taşıt lastikleriyle yol yüzeyi arasındaki sürtünme kuvveti artar, böylece araçların virajı güvenle geçebilir. Belli bir eğimden fazlası ise, yavaş giden araçların içeri doğru kayma tehlikesi oluşabileceği için istenmez. Dever hesabıda bu eğimin belirlenmesi için yapılan hesaptır.

DEVERSİZ YOL KAZAYA DAVETİYEDİR!

Dever ile ilgili olarak bir uzman bakın neler söylüyor?
"Araç viraja girdiğinde döndüğünden dolayı bu dönmeden oluşan merkezkaç kuvveti aracı virajın dışına çıkarmak ister ,böyle bir durum gerçekleşmesin diye virajları bir miktar eğimli yaparız içe doğru ,ki araç dışarıya savrulmasın .Bu eğim en fazla yüzde sekiz oranında yapılır ,tabi erzurum gibi soğuk yerlerde de en fazla yüzde altı yapılır, daha fazlası yapılırsa da bu sefer araç kayıp virajın içine düşebilir ,bu da ayrı bir sakatlık ...

Bazen de ters dever uygulaması var ki tam akıllara zarar ,zaten merkezkaç aracı virajın dışına atmak istiyor bir de ben içe doğru eğim vereceğime dışa doğru verip merkezkaç kuvvetinin ekmeğine yağ sürüyorum :) .Haliyle de 3. sayfa haberi oluyor bu durum .Virajdan kastım da yatay kurp (kurba) .Anlaşılması daha kolay olsun diye viraj kelimesini kullanmayı tercih ettim."

2012 yılında 08 Haber gazetesinde yaptığımız haber bugün güncelliğini koruyor. Çünkü sorunlar için hiç bir şey yapılmadı. 8 yıl önce 08 haber'de yer alan haberimiz:

"“Bu yollar ve tüneller ulaşım yolu değil sanki ahret yolu” Hopa’dan içeriye doğru girdiğimizde yol standartlarında gözle görülür bozuklukla karşılaşılıyor. Gerek virajlara giriş, gerek yoldaki eğimler, yol boyunca yapılmış olan standart dışı tüneller, şevlerin dik olması nedeniyle kaya ve taşların yollara düşmesi sürücüleri isyan ettiriyor..


Mühendislik hatalarıyla dolu yapılan yol ve tünellerde birçok ölümlü ve yaralanmalı kazalar meydana geliyor

8 Temmuz 2012 tarihinde Artvin Yusufeli Erzurum devlet karayolu üzerinde bulunan Melo Tüneli’nde meydana gelen trafik kazasında bir kişi hayatını kaybetti. Kazanın ardından gözler önce alt yapısı ve ışıklandırması tamamlanmamış, giriş ve çıkışları hatalarla dolu tünellere çevrildi.

Artvin Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ahmet Alpaslan, Başkan Yardımcısı Hurşit Yılmaz, Yönetim Kurulu Üyeleri, S.S.1 Nolu Kamyoncular ve Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Orhan Uçar ve şoför esnafıyla birlikte Borçka’dan başlayarak yol ve tünel incelemelerinde bulundu.

BORÇKA BARAJI’NIN HEMEN ALTINDAKİ İKİ VİRAJDA OLMASI GEREKEN “DEVER” YOK. BURASI YÜKLÜ KAMYONLAR İÇİN TAM BİR KARA NOKTA!

İnceleme Borçka Minibüsçüler Kooperatif Başkanı Mikail Gün ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Borçka Barajı’nın hemen altındaki virajdan başlatıldı. İki virajda da araçları dengede tutacak olan, viraja girdiklerinde savurmayacak bir eğimde yapılması gerekirken karayollarında ‘Dever’ diye tabi edilen şekilde olmadığı için çok büyük risk oluşturduğunu belirten Artvin Şoförler ve Otomobilciler Odası başkanı Ahmet Alparslan :

“Biz şoför esnafını yakından bilgilendiren bir kurum olduğumuz için yol ve tüneller konusunda kamuoyunu bilgilendirmeliyiz. 8 Temmuz 2012 tarihinde Artvin-Yusufeli yolu üzerinde bulunan Melo Tüneli’nde meydana gelen kazanın ardından 30 yıllık üyemiz, meslektaşımız Hasan Öngüner’i kaybetmenin acısını yaşıyoruz.

YOLLAR ULAŞIMA AÇILMADAN ALT YAPISI YAPILMALIYDI!

Biz bu yolun açılmadan önce alt yapısıyla her şeyi ile tamamlanası gerektiğini sözlü ve yazılı olarak defalarca belirttik. Borçka Yolu olsun, Varyant Yolu olsun, Artvin-Yusufeli yolu olsun hepsi hatalar dolu üçüncü sınıf kalitede yollar durumunda. Bugün Borçka’dan başlayarak güzergah üzerinde hatalı ve kara nokta olabilecek yerleri, basınımıza; usta sürücü, ekmeğini bu yollarda yüz binlerce lira değerindeki araçlarıyla gezen arkadaşlarımızla anlatacağız. Borçka Barajı’nın hemen altında ve üstünde bulunan iki virajlar düzgün görünmesine rağmen büyük tehlike barındırmaktadır.

YENİ YAPILAN YOLLARIN HİÇ BİRİNDE OLAMASI GEREKEN DEVER YOK!

Dikkat edin iki virajda da karayollarında sağlıklı seyir için çok önemli olan Dever bulunmamaktadır. Misal ot yüklü havaleli bir kamyon bu virajlara girerken “Dever ” yanı yola, yolun şekline göre eğim olmadığı için araçlar savrulma ve yan yatma tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor.

BAŞKA HASAN ÖNGÜNER’LER ÖLMESİN, BAŞKA OCAKLARA ATEŞ DÜŞMESİN

Burada bulunan şoför esnafının en gencinde bile 30-40 yıllık tecrübe olduğunu düşünürsek onların dediklerinin çok önemli olduğunu anlayabiliyoruz. Daha önce de söyledim şimdi de söylüyorum. Trabzon Karayolları Bölge Müdürü Artvin’in yollarını gezsin. Bu yollar standartlara ve karayolları kurallarına uygun mudur? Bunlar gizli tehlikeler, bir de açık tehlikeler var ki akıllara zarar. Nedir bunlar diyeceksiniz? Tünel giriş ve çıkışları. Karayolları standartlarına göre her tünelin girişi ve çıkışları geniş görüş alanı sağlayan bir şekilde yapılaması gerekirken maalesef bizim tünellerimize virajla girilip virajla çıkılıyor. Bu da bir çok kazaya davetiye çıkarıyor.

BORÇKA TÜNELLERİ SANKİ 5 NUMARA İDARE GAZ LAMBASI GİBİ AYDINLATILDI! OYSA BURASI BARAJLAR KENTİ DEĞİL Mİ?

Biliyorsunuz Borçka tünelleri uzun süre ışıklandırılmadı. Oysa elektrik üreten baraj hemen yanı başımızda idi.STK ve yerel basının ısrarları tünelleri ışıklandırdı. Ancak ışıklandırmalar son derece yetersiz kaldı. Eskiden 5 numara idare gaz lambası vardı onun kadar ancak ışık veriyorlar. Sahildeki tüneller baktığımızda gerek çizgileri gerek yangın menfezleri gerekse aydınlatma kalitesi ile gerçekten göz kamaştırıyor. Peki Borçka-Artvin arasındaki tünellerin ışıklandırmaları neden onlar gibi değil. Oysa her zaman Artvin ve Artvinliler hizmetin en iyisine laiktir demiyor muyuz? Son olarak şunu söylemek isterim. Söylemlerle icraat aynı paralellikte gitmiyorsa orada samimiyet sorgulanır.

BUGÜN BURADA BU HATALI YOL VE TÜNELLERİ SAMİMİ OLARAK ÇÖZÜM İÇİN SORGULUYORUZ!

Bugün bu yolu samimi olarak sorguluyoruz. Dever olması geren yerlerde dever yoksa bunların tespit edilip buraların deverli yapılması, bunun için karayolları uzmanlarından oluşan teftiş komisyonu oluşturularak kara noktaların tespiti ve uygun hale getirilmesi sağlanmalıdır. Ben de katılıyorum ki Başbakan bu yollarlardan geçsin ilgili bürokratlara gerçekten çok kızar.

Bu yola konu ile alakasız, hatta sürücü bile olamayan bir vatandaş baktığı zaman bizim söylediğimizi söyleyecektir. Biz bir kez daha yetkilileri Borçka-Artvin karayolu üzerinden uyarıyoruz. Başka Hasan Öngüner’ler ölmesin, başka ocaklara ateş düşmesin, milli servet ve canlarımız heba olmasın. Bu yollar ulaşım yolu değil ahret yolu” dedi.

CEVAP BEKLEYEN BİRÇOK SORU VAR!

08 Haber gazetesi yolların yapılmaya başlandığı andan itibaren kamuoyunu bilgilendirmeye özen gösterdi. Haberleri gerektiği gibi yetkilileri uyararak, kamuoyunu bilgilendirerek vermeye özen gösterdi. Bunun yanında sivil toplum örgütleri de duyarlılığını gösterdi. Ancak maalesef bizim sesimizi duyan, ilgilenen pek olmadı.
En son Artvin Yusufeli yolunda da buna benzer tavırlarla yapılan yollar maalesef büyük paralar harcanmasına rağmen istenilen standartta olmadı. Üç tünel ve bağlantı yolları güvenlik gerekçesiyle iptal edildi. Bu paralar kimden çıktı? Bu kadar hatalı yol ve tüneller yapılırken kimsenin aklına burasının güvenli yol olmadığı aklına gelmedi mi? Bunun gibi birçok soru cevap beklerken, kaza sonrasında yol ve tünellerdeki çalışma temposunun artması adeta seferberlik ilan edilmesi ise gözlerden kaçmadı.


Etiketler: Artvin

Diğer Siyaset Alt2 haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.