Bugün: 17.01.2021

BİZ AVUKATLAR BU BASKI REJİMİNE ASLA VE ASLA BOYUN EĞMEYECEĞİZ!

BİZ AVUKATLAR BU BASKI REJİMİNE ASLA VE ASLA BOYUN EĞMEYECEĞİZ!
Artvin Barosu başkanı Ali Ali Uğur Çağal çoklu Baroların kurulması ile ilgili Türkiye'de gündemde rer bulan, Ankara'da birçok Eyleme neden olan baroların seçim yapısının değiştirilmesi ve çoklu baro tartışmaları devam ediyor. 10.07.2020 13:08


Artvin Barosu Başkanı Avukat Ali Uğur Çağal, Türkiye genelinde eş zamanlı olarak yapılan basın açıklamasını Artvin kamuoyu ile paylaştı. Artvin Barosu'nun yaptığı basın açıklamasına CHP Artvin İl Başkanı Ahmet Biber, Yeşil Artvin Derneği Başkanı Neşe Karahan, Artvin Barosu üyeleri katıldı. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı çok katlı otopark önünde saat: 15:00'te eş zamanlı olarak ortak metinle yapılan basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

"Değerli Meslektaşlarım, basın açıklsmamıza destek veren değerli dostlar; Bu ülkede adının bir heşteg olmasına sadece bir adım kalmış herkes, henüz öldürülmemiş kadınlar, yok edilmemiş ağaçlar, yoldan geçenler ve hatta hiç kimseler,
Bugün bizi burada bir araya getiren şey; bir baskı rejiminin her fırsatta masasının altından çıkarıp gösterdiği sopaya hiçbir zaman boyun eğmediğimizi ve hiçbir zaman da eğmeyeceğimizi tarih önünde çocuklarımıza anlatma borcumuzdur.
Bizler, trajediye doygun bir coğrafyada bir zamanlar çiçekler açtıran Cumhuriyet’in bizlere bahşettiği kul değil birey olma hakkının, özgürlüğün, eşitliğin, insan onurunun ve hukuk devletinin zerre-i miskal kadarını hiçbir zümreye, kişiye ya da baskı düzenine vakfetmemek üzerine yemin etmiş bir meslek grubuyuz.
Bu yüzden, insan onurunun yeryüzünün ve gökyüzünün güçlüleri karşısında korunmasının tarihi avukatlarla başlar. Ancak o güçlülerin avukatlardan her devirdeki korkusu öyle büyük olmuştur ki; bazen onları hapislerle, idamlarla tehdit ettirmiş bazen de bir virüs salgınından çaresizce medet umdurmuştur.
Zayıflara gücünden güç üflerken güçlülerin korktuğu mesleklerimiz, tüm ihtişamıyla tarih boyunca mahkeme salonlarında arz-ı endam ettiği kadar bu ülkede ormanların savunusunda, maden cinayetlerinin olay mahallinde, adalet yürüyüşlerinde; rüzgardan, yağmurdan, hukuksuzluktan korunmak ve artık çamurun içinde birkaç saat uyumak için giyilmiştir. İşte bu yüzden, avukatlık cübbesi bizim ülkemizde hem barınak, hem çatı, hem kalkan hem de kararlılığın bayrağıdır. Bizleri bölmeye, susturmaya, niteliksizleştirmeye çalışma çabaları ve her fırsatta gösterilen sopa da güçlülerin kalbine saldığımız rahatsızlıkla karışık korkunun göstergesidir. Onurumuzdur.

Son söz!
Savunmadan hiç hazzetmediniz, biliyoruz.
İlk fırsatta kapılarınızı ayırdınız,
Sonra susturmaya çalıştınız.
Olmayınca, duruşma salonlarından atmaya;
Olmayınca, tutuklamaya;
Olmayınca, hastanelere göndermeye çalıştınız, avukatlığı hastalık derecesinde sahipleniyorlar diye.
Olmayınca, hukuksuz yargılamalarla on yıllarca ceza vermek yolunu seçtiniz.
Şimdi de teslim alamadığınız baroları parçalayarak, cübbelerimize ilik açmaya, düğme dikmeye çalışıyorsunuz.
İstiyorsunuz ki, yargının bağımsız kalan son ayağı da iktidara bağlansın.

İstiyorsunuz ki, herkes sussun.
İstiyorsunuz ki, bu karanlık böyle sürsün.
Sizden öncekilere de söylemiştik duruşma salonlarında;
Şimdi size de aynı şeyleri söylüyoruz:
Bu projenin eski sahiplerinin yakalandıklarında ilk sözlerinin “avukatımı istiyorum” olduğunu hiç hatırınızdan çıkarmayın.
Unutmayın; tarih aydınlık için, umut için, insanlık için mucadele edenleri, umudu savunanları yazar.
Bu ülkede avukatlar var:
Aydınlığı onlar temsil ediyor. Özgürlüğü onlar, hukuk devleti ve demokrasi adına ne varsa onlar temsil ediyor.
Onlar; bütün baskılara, tehditlere, gözdağlarına, yargılamalara rağmen susmayanlar, güce biat etmeyenler, vazgeçmeyenler, özgürlükler için bedel ödeyenler.
Ne yurttaşın sesinin kısılmasına izin verecekler,
Ne de karanlığınızın sürgit devam etmesine.
Bizlere iyi bakınız. Teker teker saymakla bitireceğinizi sandığınız bu avukatlar gökyüzü kadar büyük bir kararlılığı cübbelerinin altında taşıyorlar. Şimdi onların cübbeleri bir barınak, bir çatı, bir kalkan. Altına kimsesiz çocuklar, öldürülen kadınlar, yakılmış ormanlar ve ortadan kaldırılmak istenen koca bir adalet sistemi sığıyor.
Ve iyi dinleyin,
Hepsi bir ağızdan hiçbir baskıya boyun eğmeyeceklerine, mesleklerine ve Cumhuriyet’e sahip çıkacaklarına dair bu ülkenin teker teker her bir çocuğuna yemin ediyorlar.

Etiketler: Artvin

Diğer Siyaset Alt2 haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.