Bugün: 17.01.2021

ARDANUÇ'TA TAŞOCAĞI İSTEMİYORUZ!

ARDANUÇ'TA TAŞOCAĞI İSTEMİYORUZ!
Ardanuç Boyalı köyü gedikli mevki Taş Ocağı projesi ile ilgili yeniden keşif yapıldı. 17.09.2020 11:19
Bu vadide bulunan   HARMANLI-BERATLI-BOYALI- HAMURLU -KIZILCIK köylerini direk olarak   Ardanuç ilçe merkezi, civar köyleri,  Tütünlü köyü, Yolüstü köylerini de dolaylı olarak  etkileyecek projenin keşfi jandarma ın aldığı güvenlik tabirleri ile yapıldı.
Köy muhtarları ve köy halkı burada hiç  bir şekilde taş ocağı tesislerinin yapılmamasını istedi.Vatandaşlar;
"Bu Vadi 5-6 köyün  bir arada olduğu ekosistemi ile ormanları ve burada yaşayan canlıları ile çok özel bir yerdir. Burada yaşayan insanlar hayvancılık ve tarım ile uğraşarak yaşamını sürdürmektedi.   
Bu nedenle burada yapılacak olan bir taş ocağı kırma eleme tesisi tüm bu bölgeyi,  yaşam alanı olmaktan çıkaracaktır. Toz toprak içinde tarım zarar görecek, insanların sağlıklı yaşam alanları yok olacak,  hayvancılık yapılamayacak. 
Ardanuç,  büyük ve küçükbaş hayvancılığın yanında arıcılığı ile de çok özel bir yere sahiptir. Arıcılık yok olacak. Burada bulunan sularımız kirlenecek.  patlatmalar dan kaynaklı sarsıntılar nedeniyle su kaynaklarımız yok olacak. 
Bunu bilim insanları ve raporlar açıkça yazmaktadır bütün bunları göz önüne aldığımızda ya biz yok olacağız ya bu taş Ocağı'na razı olacağız. Asırlardır burada yaşayan halk olarak buradaki köylerde yaşayan insanlar olarak böyle bir projeyi istemiyoruz şeklinde duygularını dile getirdiler.
Projenin sahibi Firma yetkilisi Halit Özdemir burada patlatma yapmayacağını dışarıdan mucur getirerek, hayvan gübresi ile karıştırıp organik  gübre yapacağını,  bunun yanında parke taşı üretimini gerçekleştireceğini belirterek korkuların yersiz olduğunu öne sürdü.
 ancak keşif alanında bulunan hiç kimse bu sözlere inanmayarak, asıl amacını sakladığını belirterek Özdemir'e tepki gösterdi.
Davanın avukatı Halis  Yıldırım ise görülen davanın başka bir ÇED konusu olduğunu firma sahibinin bambaşka bir şey anlattığını  bunun da konuyla ilgisi olmadığı için  söylediklerinin tümünün alakasız, dolayısı ile geçersiz olduğunu söyledi. 
Avukat Hals Yıldırım aynı gün içinde birden çok keşfin yapıldığını da  sözlerine ekleyerek;
"Bugün sadece burada değil, bir çok yerde keşifler yapıldı. Artvin Borçka Taşköprü Hes, Arhavi Saka hes 1-2 regülatörü, Şavşat ( 10 yıl sonra lehe bozularak gelen) Şavşat hes, aynı şekilde 10 yıl sonra lehe bozulan Şavşat Susuz Hes, ve Ardanuç Boyalı köyü Gedikli mevki Taş Ocağı için yola çıktık.
 10 Eylül de Arhavi, Borçka 11 Eylül de Şavşat ve Ardanuç’tayız. Doğayla  , doğa dostlarıyla  buluştuk.  Doğamızı,  kendimizi ve bir birimizi koruyacağız . Sonra dayanışmayla , bizi ve tüm canlıları var eden doğayı ekosistemi korumaya çalışacağız."dedi.

Etiketler: Artvin

Diğer Siyaset Alt2 haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.