Bugün: 21.09.2020

5 PARE EKOLOJİK KÖY EKİBİ SALKIMLI’YI ZİYARET ETTİ

5 PARE EKOLOJİK KÖY EKİBİ SALKIMLI’YI ZİYARET ETTİ
Yaklaşık 2 yıldır DOKA desteği ile hayata geçirilen “Beşpare Ekolojik Köy Projesinin” Yürütme Kurulu çalışmalarına devam ediyor. 17.09.2019 09:21
Proje kapsamında Kars Boğa Tepe’ye giderek oradaki örneği inceleyen ve Artvin Merkez’de 5 köyü içine alan 5 Pare Ekolojik Köy Projesi alt yapı çalışmaları devam ediyor. Bugüne kadar birçok çalışma yapılan proje içinde Artvin Valiliği, DOKA, Tarım İl Müdürlüğü, Artvin Çoruh Üniversitesi, Artvin Ticaret Ve Sanayi Odası, Artvin Kadın Girişimciler Kooperatifi, Köy muhtarları, STK’lar olmak üzere çok geniş bir platformla devam ediyor.
KÖYLERİ ZİYARET EDİP ENVANTER ÇIKARIYORUZ!
Son aşamada 5 pare köyde ayrı ayrı inceleme yapılarak elimizde var olan değerler ve potansiyel raporu çıkarılıyor. Son olarak 5 pare köyden birisi olan Salkımlı (Tolgum) ziyaret edildi. Ekolojik Köy Projesi ekibinden bir gurup 16 Eylül 2019 Pazartesi günü Salkımlı'ya gelerek burada incelemelerde bulundu. DOKA Artvin İl Temsilcisi Berna Kiriş Turna, AÇÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özgür Eminağaoğlu, Okuman İsmail Akhanlı AFGAD Başkan Yardımcısı Sami Özçelik katıldı. Salkımlı Köyü sakinlerinden Emekli Öğretmen Cemal Ulutürk’ü evinde ziyaret eden ekip, proje hakkında bilgi verdi. DOKA Artvin İl temsilcisi ve Prof. Dr. Özgür Eminağaoğlu;
ARTVİN 5 PARE EKOKÖY TURİZME 
KAZANDIRILMASI AMAÇLANIYOR!..
“Beşpare köyleri olan Salkımlı, Seyitler, Vezirköy, Ahlat ve Varlık Köylerini ekolojik köy mantığında turizme kazandırmak için yola çıktık. Bugüne kadar birçok toplantı gerçekleştirdik. Burada birbirleriyle yol bağlantısı bulunan ve Artvin’e çok yakın olan köylerin mevcut potansiyeli değerlendirilerek “ekolojik köy” formatında turizme kazandırılması hedeflenmektedir. Bu amaçla köylerde envanter çalışması başlatılmıştır.
KARS BOĞATEPE ÖRNEĞİNİ İNCELEDİK!
Bu çalışmanın daha etkin ve verimli bir şekilde ilerleyebilmesinde, olumlu bir şekilde sonuçlanmasına katkı sağlaması amacıyla Kars’a bağlı “Boğatepe Köyü ”modelini iyi bir uygulama örneği olarak detaylı bir şekilde incelenmesine karar verilmiştir.
Boğatepe’den gelen konuklarımızla Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nde panel yaptık.Burada Dünya Gazetesi Ekonomi yazarı Rüştü Bozkurt hocamız söyleşide bulunmuştu. Bozkurt salonlarda konuşmaların bitirilip sahada , alanda harekete geçmenin zamanı olduğuna vurgu yapmıştı. O günden sonra bir çok çalışma yapıldı. Yapılmaya da devam ediliyor.
Bu güne kadar Varlık Köyü, Seyitler Köyü ve Vezirköy’ü ziyaret ettik. Oradaki varlıklarımızı, envanterimizi çıkardık. Bugün Salkımlı’dayız Yarın Ahlat (Aglaha) Köyü'ne giderek projenin bu etabını bitirmiş olacağız. Aslında biz var olan potansiyelimizi harekete geçirerek çok önemli bir proje için yola çıktık.
Ekstra bir şey yapmamıza gerek yok. Unumuz, yağımız, suyumuz şekerimiz var. Sadece pasta yapacağız. Bunun mutfağında çalışıyoruz. Tarım, hayvancılık, konaklama sektörlerini hareketlendirerek, Ekolojik Köy Turizmini hayata geçirmek için adımlar atıyoruz. Çok geniş bir çalışma gurubumuz var. Üniversite 5 pare köy içinde bulunuyor. Burada konaklama tesisleri var, Yaylalar, dereler, bağ, bahçe, hayvancılık ve en önemlisi çok çalışkan bir insanımız var. Bu çalışma Beşpare eko köy projesinin çok önemli bir adımı olacaktır” şeklinde konuştular.
TÜRKİYE’NİN KANAYAN KÖYLERİN TERK EDİLMESİ!
Emekli Öğretmen Cemal Ulutürk köyü ziyaret eden guruba teşekkür ederek, Türkiye’nin kanayan yarasının köylerin terk edilmiş olmasından kaynaklı olduğuna vurgu yaparak; “Öncelikle böyle güzel bir düşünce nedeniyle yola çıktığınız için hepinize teşekkür ediyorum. Ben emekli öğretmenim. Eşimle birlikte yazları burada kışın şehre gidiyoruz. Sizin başlattığınız bu projenin bir ayağı mutlaka siyaset olmalı. İktidar olmalı.
Çünkü bugün köylerin şehirlere göç etmesinin altında yatan en büyük neden 1950’lerden beri devam eden politik hatadır. 1980’lere kadar köy nüfusu %50’lerin üstündeydi. Bu politikalar aralıksız devam etti. Maalesef köylerimiz boş kaldı. Köyler yaşlıların yaşadığı yerler haline geldi. Oysa köye gençler gelmeli. Toprağı işlemeli, hayvan yetiştirmeli, meyveleri toplamalı, toprağa sahip çıkmalı.
KÖYE DÖNÜŞ İÇİN TEŞVİK VERİLMELİ!
Ben derim ki devlet köyde kalanlara, köye dönenlere sağlık güvencesi versin, yani sigortalarını yatırsa, yetiştirdikleri ürünlere alım garantisi verse o zaman insanlar köylerine dönebilir. Bu şartlarda köye kimse dönemez. Ben projenizi çok beğendim. Güzel düşünülmüş. En büyük sorun, insanların köye dönüşünü sağlayacak teşvikler ve gelecek vaadidir. Umarım ki proje başarılı olur ve hayata geçer. Çocuklarımızın, torunlarımızın geleceğine olumlu katkı sunar.”dedi.
Cemal Uluköy, bahçesini gezdirerek yere düşmüş meyveleri göstererek bunların değerlendirilmesi için de bir çalışma yapılması gerektiğine vurgu yaptı. Köyde yaşayan 76 yaşındaki Taner Özkan’da köylerin sahipsiz, gariban kaldığını, meyvelerin ağaçta çürüdüğünü, hayvancılığın bitme noktasına geldiğini bu gidişin hiç iyi bir yere gitmediğini söyleyerek, projenin çok faydalı ve köylere yeniden can vereceğini söyleyerek teşekkür etti.
Köy sakinlerinden Kadir Yılmaz, köyde bulunan 3 asırlık tarihi evi, 1850’de yapılmış cami ve 1962 ‘de yapılmış okulu gezdirdi. Çakatura yöntemiyle yapılan okulun çok güzel bir köy müzesi olacağını belirten Ekolojik Köy ekibi köyde bulunan varlıkların envanterini not ederek daha sonra köyden ayrıldı.

Etiketler: Artvin

Diğer Siyaset Alt2 haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.