Bugün: 13.07.2020

"TÜRKLER TAŞ TAŞIMAKTA ÇOK İYİ!."NİN HİKAYESİ TAM 162 YIL ÖNCESİNE GİDER!..

"TÜRKLER TAŞ TAŞIMAKTA ÇOK İYİ!."NİN HİKAYESİ TAM 162 YIL ÖNCESİNE GİDER!..
Mesele sadece Kazdağları değil dostlar!.. Cerattepe, Hod, Yusufeli, Murgul, Sinkot'da değil. Türkiye'nin bütün bölgeleri. Vatan toprağının %40 madencilere ruh sat ruh-sat satılmıştır!.. Hem de 5177 sayılı peşkeş maden kanunuyla!. Papaua Yeni Gine'de bile devletin payı %12, Bizde %2 Elhamdülillah!.. Ama sorsanız maden bizim için çıkıyor!.. Karşı çıkanlar vatan haini!.. 07.08.2019 13:18
Talan edilmemiş tek bir vatan toprağı kalmamış. Avrupa'da Amerika'da siyanür 40 yıl önce yasaklanırken, ülkemizde, Afrika'da serbest!. Neden? Çünkü biz insan değiliz onlar için!. 1915'te Çanakkale'de öyle demişlerdi hatırlayın! Şimdi de öyle diyorlar 104 yıl sonra!. "Türkler çok iyi taş taşıyor!. İyi katır, iyi eşek diyor Kanada Ciosu bize! Bundan alınan, onuru incinen insan sayısı bir elin parmağı kadar hayret!. Ne çok eşek varmış memlekette!, ne çok katır!..
Cerattepe zorda, Kazdağları kaz gibi yolunmuş canlı canlı! Kazdağları acı içinde siyanürlü kazanda pişirilmeye hazır hale getirilmiş!.. Kandırmışlar bazı embesilleri "Lozan'da gizli maddeler var.
2023'te Lozan bitiyor!. Artık madenlerimizi kendimiz çıkaracağız" diye. İyi de neden bütün madenlerimizi sattınız o zaman parsel parsel!. Atatürk 1936 yılında çıkardığı bir kanun la tüm madenlerimizi devletleştirdi yani kamulaştırdı. O zamanda bunların elindeydi. Ormanımızı Almanlar kesiyordu. demiryollarımız, limanlarımız, denizlerimiz İngilizlerdeydi, almanlarda, Franszılardaydı.. Bankamızın adı Osmanlı ama kurucuları İngiliz ve Fransızlardı!..Elimizde satılmamış tek maden sahamız kaldı mı ki 2023'ten sonra maden çıkaracağız? diye soran yok!
Lozan anlaşması bittiğinde Türkiye Cumhuriyeti'nin Yugoslavya gibi tarihten silineceğini de mi düşünemiyorsunuz ey tek hücreliler!.. Lozan tapumuzdur derken siz ne anlıyorsunuz? Lozan'ı tartışmaya açan da bu maden şirketleri? Emperyalizm ve sömürge baronları değil mi? Ve buna alet olan zavallı siyasetçiler değil mi? Yaradan çok yüce ama bunlar çok cüce çok!..
Türkiye'de madencilik yapan ana firmalar yani gizli firmaların tamamı yabancı. Yerli isim takılmış, sözde ortak, ama gerçekte işbirlikçilerden oluşan piyonları sürüyorlar önümüze. Biz de bu bizim sanıyoruz bu şirketleri, tıpkı elimizden düşürmediğimiz telefonları, lüks araçları, otoyolları, havayolları, limanları, gemileri bizimdir sanıyoruz!.. Çıkan madenleri hazineye gidiyor sanıyoruz! Adamlar iyi yediriyor, güzel uyutuyor, itiraf edelim!.
Cami'ye yardım ediyorlar mesela, badana yapıyorlar, halı alıyorlar ve ramazanda koli dağıtıyorlar. Ne iyi insanlar değil mi bunlar?
Kendi çocuklarını maden sahasına bile sokmazken bizim çocuklarımızı köle ücretle ölümcül sahalarda çalıştırıyorlar!.. Bizim mezarımızı bize kazdırıyorlar!. Zaten madenlerde çalışanların ömrü de öyle uzun olmuyor!.

Kz Dağlarını, Kozak Yaylası'nı savunan Gülden Karabudak, 2013 yılında Artvin'de yapılan Büyük Maden Mitinginde konuşma yaparken ağlamıştı!. Bizi öldürüyorlar.
Cerattepe direnişi bizim de umudumuz demişti!. Çocukları yaz aylarında doğaya götürerek, onları güneşe çıkararak dijital esaretten çıkarmak için çırpınıyordu. Çünkü bunlar insanımızı televizyona, bilgisayara, telefona bağladı!.. Önünü göremeyen tuhaf bir toplum olduk. Beden ve ruh hastası olduk farkında olmadan!..
Ege'de yaşayan hemşehrimiz Nazmiye Halvaşi bir yazı paylaşmış. Ben bu yazıyı okuyunca bir giriş yazısı yazmak istedim. Dert çok olunca söz de ağıda dönüşüyor. İşte o yazı;
Sedat Kaya arkadaşımız..
162 yıl arayla yaşanan iki olayı bu yazısında birlikte ele alırken..
Yine çok önemli bir not düşüyor tarihe..
Çarpıcı gerçekler tokat gibi..
Yüreğine, kalemine sağlık..
Okunmalı..
Okutulmalı..
#BiçakKemikte
Etiketler: Artvin
  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.