Bugün: 10.12.2019

MAHKEME CİŞTTASLOW ŞAVŞAT’TAKİ TAŞ OCAĞINA DUR DEDİ MAHKEME KÖYLÜLERİN HUKUK MÜCADELESİNİ HAKLI BULDU

MAHKEME CİŞTTASLOW ŞAVŞAT’TAKİ TAŞ OCAĞINA DUR DEDİ MAHKEME KÖYLÜLERİN HUKUK MÜCADELESİNİ HAKLI BULDU
Artvin’in Şavşat İlçesi Çağlayan Vadisi’nde yapılması planlan taş ocağının Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) olumlu raporunun iptali için 2 dernek, 7 köy ve 129 kişinin Rize İdare Mahkemesi’ne başvurduğu karar sonuca bağlandı. Rize İdare Mahkemesinin 15 Aralık 2018’de ÇED olumlu kararının iptaline yönelik verdiği kararı, Danıştay 6. Dairesi onayladı. 31.07.2019 13:15
Şavşat Oba ve Tepebaşı köylerinin sınırları içinde yapılması planlanan ve 7 köyü etkileyeceği öne sürülen taş ocağına ilişkin ÇED olumlu raporunun onaylanmasına yöre sakinleri ve çevrecileri sevindiren haber Danıştay 6. Dairesinden geldi.
Tepebaşı Köyü Kalkındırma ve Yardımlaşma Kültür ve Turizm Derneği, Meydancık Yöresi Köyleri Kalkındırma, Dayanışma, Kültür ve Turizm Derneği ile çevredeki 7 köyden 129 kişinin vekaletiyle ÇED olumlu raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Rize İdare Mahkemesi’ne başvuruldu. Dava 15 Aralık 2018’de sonuçlandı. Şirket ve ilgili bakanlık kararı temyiz etti. Danıştay 6. Dairesi temyiz talebini reddederek ÇED olumlu kararı iptal edilmesine karar verdi. Bu haber bölge halkını sevince boğdu.
Dava Düzeltme Yoluna Kapalı Kesinleşmiş Karardır
Davayla ilgili konuşan avukat Bedrettin Kalın, “daha önce Rize İdare Mahkemesinde açmış olduğumuz, Oba köyü ve Tepebaşı köyü ile birlikte 7 köyüde etkileyen bir taş ocağı davamız vardı. Bu davada Rize İdari Mahkemesi, ÇED olumlu kararının iptaline yönünde bir karar vermişti.
Maden şirketi ve ilgili bakanlık çevre il müdürlüğü bu karar karşı temiz başvurusunda bulunmuştu. Danıştay 6. Daireside tarafımıza tebliğ edilen kararla Rize İdare Mahkemesinin kararını onaylamış oldu. Karar düzeltme yolunada kapalıdır. Dolayısıyla kesinleşmiş bir karar oldu” dedi.
Bu Ekosistemin Zarar Görmemesi
İçin Bütün Köylü Mücadele Ediyor.
Kalın, “bu karara köylüler olarak çok sevindik. Çünkü bu vadide daha önce bir HES projesi vardı, oda mahkeme kararıyla iptal edilmişti. Çok özel bir ekosistemdir.
Bu ekosistemin zarar görmemesi için bütün köylüler mücadele ediyor. Bu mücadelede en azından hukuksal anlamda karşılığını bulmuş, yargı organları tarafından bu mücadelenin haklılığı takdir edilmişti. Bu yönüyle bizim açımızdan diğer vadiler acısından emsal değerinde bir karardır” dedi.
-SAMİ ÖZÇELİK-

Etiketler: Artvin

Diğer Siyaset Alt2 haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.