Bugün: 13.07.2020

ENGELLİLER DERNEĞİ, ENGELLİLER MECLİSİ VE ZİHİNSEL ENGELLİLER FEDERASYON TEMSİLCİLERİ VALİ DORUK'U MAKAMINDA ZİYARET ETTİ..

ENGELLİLER DERNEĞİ, ENGELLİLER MECLİSİ VE ZİHİNSEL ENGELLİLER FEDERASYON TEMSİLCİLERİ VALİ DORUK'U MAKAMINDA ZİYARET ETTİ..
Zihinsel Engelliler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Yavuz Akaltun, Artvin Engelliler Meclis Başkanı Cemil Öngüner, Artvin Engelliler Derneği Başkanı Hatice Nur Ersöz, Artvin Engelliler Derneği Yönetim kurulu Üyesi ve Artvin Faal Gazeteciler Derneği (AFGAD) Başkan Yardımcısı Sami Özçelik, Vali Doruk’u makamında ziyaret etti. 02.08.2019 13:31
31 Temmuz 2019 Çarşamba günü gerçekleştirilen ziyarette engellilerle ilgili sorunlar, Yaşlı Bakım merkezi, Alzheimer ve Demans Merkezi’nin Artvin’de açılabilmesi gibi birçok önemli konu iletildi.
Artvin Engelliler Meclis Başkanı Cemil Öngüner, Başkan seçildikten sonra ilk ziyaretini Vali Yılmaz Doruk’a gerçekleştirdiğini belirterek sorunlarını anlattı ve İl Genel Meclisi Yönergesini içeren bir dosya takdim etti. Öngüner yaptığı açıklamada;”Ben Artvin Engelliler Meclis Başkanı Cemil Öngüner. Sizinle tanışmak, Artvin Engelliler Meclisi ve engelli sorunları hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum.
ÖNGÜNER ENGELLİ MECLİSİ 
HAKKINDA BİLGİ VERDİ!
Engelliler Meclisi yeni kuruldu. Yaklaşık 65 ilde bu oluşum tamamlandı. Artvin’de bu illerden birisidir. Tabii ki engellilerin birçok sorunu var. Örneğin ben kendim Seyitler Köyü’nde oturmaktayım. Buraya gelmek istediğimde çok zor oluyor. Sosyal Politikalar il Müdürlüğünde bizim için alınmış lifli bir araç var. Ancak her zaman alamıyoruz. Uygun olmadığında da gelemiyorum. Normal araçlara binmek inmek çok zor. Artvin’de engellilerin kolayca binip ineceği, sokakta yürüyeceği yer yok. Ben size Engelliler Meclisi ile genel bilgiler mevcut. Bizi kabul ettiğiniz için şahsınıza teşekkür ediyorum.” Dedi.
“ARTVİN’DE ENGELLİ OLMAK DAHA DA ZOR!”
Ardından söz alan Artvin Engelliler Derneği Başkanı Hatice Nur Ersöz; “Sayın Valim, Artvin zor bir şehirdir. Burada engelli olmak daha da zordur.Biz buna duvarda tutunmak benzetmesi yaparız. Az önce engeliler Meclisi Başkanı Cemil Öngüner’in dediği gibi engelliler için gerçekten burada yaşamak zor. Ben aynı zamanda erişilebilirlik komisyonundayım. İnanın birçok kurum erişilebilirlik konusunda sınıfta kalmıştır. Rampalar standart değil, araçlar kaldırımı işgal ediyor. Sosyal donatılar yok.
ENGELLİ DERNEKLERİN GİRİŞİMİ VE ÖNERİSİYLE 2005 YILINDA 3578 SAYILI ENGELLİLER YASASI ÇIKARTTIRDIK.
2005 yılından sonra engellilerle ilgili olarak özelikle biz STK’ların yoğun gayret ve çabasıyla önemli kazanımlar elde ettik. Yasalar çıkarıldı. Bu anlamda 2005 yılında 3578 Sayılı kanun çıkartıldı. Aileleri tarafından yok, sayılan, evlerde saklanılan engellilerimizi dışarıya çıkarmayı, güneşi göstermeyi başardık. Engelli bakım parası verildi. Birçok haklar getirildi. Ancak inanın daha fakat edecek çok yolumuz var.
Artvin’de bedensel engelli kadar, zihinsel engelli kadar, daha çok yaşlılarda görülen ve toplumun büyük bir yarası haline gelen Türkiye’de sayıları 600 bini aşan demans ve Alzheimer hastalarımız da var. Örneğin benim annem demans hastası. Bu insanlar için 2017 yılında Dr. Yavuz Akaltun’un girişimiyle Artvin’de bir merkez kazandırma çalışması içine girdik. Önceki sayın valimizle görüştük. Valilik bir rapor hazırladı. Konuyla ilgili Dr. Akaltun konuşacağı için ben burada sözlerimi noktalıyorum. Teşekkür ediyorum. “dedi.
“DEMANS VE ALAZHEİMER ÇAĞUN VEBASIDIR!”
Zihinsel Engelliler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Yavuz Akaltun, Demans ve Alzheimer ile ilgili Vali Doruk’a bilgi verdi. Akaltuın;”Sayın valim. Öncelikle bize zaman ayrığınız için teşekkür ediyorum. Çağın vebası artık demans ve alzheimerdir. Biliyorsunuz bu hastalığa Halk arasında bunama da denir. Artvin’de an itibari ile 4 binin üzerinde Alzheimer ve demans hastası vardır.
Teşhis konmuş, yeni evrede yada farkında olunmayan, teşhis konamayanlarla birlikte bu sayı çok daha yüksektir. Artvin genelinde bu sayı 4 binin üstündedir. Artvin’de bir merkez kazandırmak için yaklaşık 3 yıl önce yola çıktık. Artvin valiliği de bu konuda bir rapor hazırlattı. O raporda sadece Artvin merkez’de 600’den fazla hasta tespit edildiğini yazdı.
HEMŞEHRİMİZ PROF. DR. AYNUR ÖZGE TÜRKİYE’DE İLK KEZ DEMANS ALZHEİMER VE YAŞLI BAKIM MERKEZİNİ MERSİN’DE KURDU. 7 AĞUSTOS’TA SAĞLIK İL MÜDÜRLÜĞÜ ORGANİZASYONUNDA DEMANS VE ALZHEİMER HAKINDA ARTVİN HALKINA BİLGİ VERECEK
Türkiye’de Mersin’de bir demans alzheimer ve yaşlı bakım merkezi kuruldu. Bunu kuran, ön ayayk olan Prof. Dr. Aynur Özge hemşehrimizdir. Bu bizim için çok büyük bir artıdır ve çok büyük bir şanstır. Kendileri 7 Ağustos 2019 tarihinde İl sağlık Müdürlüğü organizasyonunda saat 14.00’te Gençlik merkezi salonunda demans ve alzheimer hakkında bilgi verecek. Bu vesileyle sizi bu çok önemli toplantıya biz de davet etmiş olalım. 
Hakikaten zor bir hastalıktır bu.
Kapıdan çıkacağını zannedip pencereden çıkabiliyorlar. Yada evden çıkıp dönemiyorlar, kayboluyorlar. Bir kişi bunlara bakmak zorunda kalıyor ve hiçbir iş yapamıyor. Bütün bunları düşündüğümüzde bu büyük bir toplumsal yara haline geliyor. böyle bir merkez Artvin’de çok büyük bir değer katacak.Bir çok il konunun farkında bile değilken, Artvin'in gündeminde böyle bir konunun öne çıkması çok önemlidir. Sizin destek ve katkılarınızla bu projeyi hayata geçirmek istiyoruz. Bu konunun Türkiye'deki önemli isimlerinden biri olan hemşehrimiz Prof. Dr. Aynur Özge konuyla ilgili geniş bilgi verecek. Artvin Kamuoyu bilgilenecektir. Bize bu imkânı verdiğiniz için teşekkür ediyorum.” Dedi.
“ENGELLİLİK BİLİNCİ 2005 YILINDAN 
SONRA GELİŞMEYE BAŞLADI.”
Konuklarını dinleyen, not alan ve ardından cevap veren Artvin valisi Yılmaz Doruk; “Engellilerle ilgili yasalar henüz yeni çıktı. Maalesef geçmişimizde bununla alakalı olarak maalesef hiçbir çalışma yapılmamış. Engellilik bilinci 2005 yılından sonra gelişmeye başlandı. O tarihten bugüne kadar birçok gelişmeler kaydedildi. Elbette ki henüz istediğimiz, arzu ettiğimiz yerde değiliz. Ama artık insanlarımız engelli çocuklarını gizlemiyorlar. Engelli vatandaşlarımız, engelli aileleri bilinçleniyor.
“BİZİM EN BÜYÜK SIKINTIMIZ VE
ENGELİMİZ YER BULABİLMEKTE!.”
Engellilere birçok hak tanındı. Maaşa bağlandı. Hükümetin, bakanlığın çok ciddi çalışmaları oldu. Alzheimer ve demans Yaşlı bakımevi projesi çalışmalarınız çok güzel. Ancak Artvin’de en büyük sorun yer bulabilmektir. Bakanlığımız, Gündüz engelli Bakım merkezi açabilmek için yer istiyor.
Biz de yer arıyoruz. Bunun için Pazar yerinin kurulduğu alanı düşündük. Sizin dediğiniz proje için en az 2 dönüm arazi gerekiyor diyorsunuz. Bütün mesele bu kadar araziyi Artvin’de nerede bulacağız?”dedi.
Artvin Engelliler Derneği Başkanı Hatice Ersöz, Pazaryerini kurulduğu yerin dört tarafının beton içinde, Güneş görmeyen kuytu bir olması nedeniyle uygun olmadığını, geçici olarak Şehit Dursun Acar Caddesi üzerinde Artvin Belediyesi’nin yaptırdığı yolun hemen yanında olan. Hüseyin Gür Semt konağının alt katının daha uygun olduğunu önerdi.
-SAMİ ÖZÇELİK-

Etiketler: Artvin

Diğer Siyaset Alt2 haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.