Bugün: 06.08.2020

ATATÜRK’Ü ANACAĞIZ AMA MUTLAKA ANLAYACAĞIZ

ATATÜRK’Ü ANACAĞIZ AMA MUTLAKA ANLAYACAĞIZ
10 Kasım Atatürk’ü Anma Haftası kapsamında CHP il Gençlik Kolları anma programı düzenledi.14.11.2016 10:37
 Programa katılan ve burada bir konuşma yapan ADD eski Başkanı Ahmet Biber, Atatürk’ün dünyada ilk kez emperyalizme karşı mücadele başlatan ve emperyalizmin seyrini değiştiren büyük bir lider olduğuna dikkat çekti. Biber,  “Akıl ve Bilime” sık sık değinen Atatürk’ün ne kadar haklı olduğu gelişen ülkelerde bilim ve akıl ile nasıl geliştiklerini gördüğümüzde çok daha iyi anlaşılacaktır” dedi.

ATATÜRK’Ü ANACAĞIZ AMA MUTLAKA ANLAYACAĞIZ

Ahmet Biber; Atatürk’ü anlatmak çok zor fakat anlamamız gerekiyor, Atatürk’ü ölümünde mutlaka anacağız, ama ondan daha önemlisi Atatürk’ü anlamak gerekiyor.  Atatürk, çok okuyan bir insan, tarihi, okuyan toplumların gelişimini, ülkelerin nasıl sömürüldüklerini nasıl yok edildiklerini gören ve Osmanlı İmparatorluğu’nun 1918’e gelişini o süreci iyi anlayan ve buna karşı 1915’te ilk emperyalizme direnen bir insandı. Atatürk’e emperyalistlerin düşmanlığı buradan gelmektedir.

DÜNYADA EMPERYALİZME KARŞI İLK BAĞIMSIZLIK MÜCADELESİ VEREN ATATÜRK’TÜR.

1915’te, ittifak güçlerinin kuvvetleri Çanakkale’den geçseydi, o gün Rusya Çarına yardım gitmiş olacaktı. Daha sonra 1917 devrimi Sosyalist Devrimi olmayacaktı. Atatürk bu durumu önledi. Yani emperyalistin sömürü sistemine karşı, bir yeni sistem gelişiyor. Daha sonra ülkemizi bölmek, işgal etmek, yok etmek istiyor. Yine Mustafa Kemal, o yokluklar içerisinde toplumun önüne düşüyor, toplumu birleştiriyor, bir araya getiriyor ve kurtuluş mücadelesi veriyor. Dünyada emperyalizme karşı ilk bağımsızlık mücadelesi veren Atatürk’tür. Böyle bir liderimiz var.

 AKIL VE BİLİMLE ÇOK ÇALIŞMALIYIZ

Bakın Atatürk sürekli 2 şeye dikkat çekiyor. Akıl ve Bilim. Bu iki öğeyi kullanan ülkeler bugün dünyanın süper gücü olarak yer alıyorlar. Mutlaka pozitif bilimde gelişmeli, çok çalışmalı, çok okumalı ve bir olmalıyız.  Bugün geldiğimiz noktada birbirimize daha çok ihtiyacımız var.  Hepimiz Atatürk’te buluşmalıyız. Onun gösterdiği hedefe gitmek için el ele vermeliyiz. Gençlerin bu anlamlı anma etkinliğinde bulunmaktan,  mutluluk duydum. Gençlerimizi kutluyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

HABER: SAMİ ÖZÇELİK


Etiketler: add

Diğer SİYASET haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.