Bugün: 06.08.2020

10 KASIM ATATÜRK’Ü ANMA PROGRAMI

10 KASIM ATATÜRK’Ü ANMA PROGRAMI
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Gençlik Kolları, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 78. yıl dönümü münasebetiyle anma programı düzenledi.14.11.2016 10:48Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 78’inci yıl dönümü münasebetiyle Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Gençlik Kolları Başkanlığı anma programı düzenledi. Parti binasında gerçekleşen programa, CHP İl Başkanı Ali Yücel Kurt, İl Kadın Kolları Başkanı Gülşen Kurul, Gençlik Kolları Başkanı Anıl Öztürk, ADD Artvin Eski Şube Başkanı Ahmet Biber, parti yöneticiler ve çok sayıda partili katıldı. 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programdan ilk olarak kürsüye İl Gençlik Kolları Başkanı Anıl Öztürk çıktı. Öztürk, konuşmasında şu ifadelere yer verdi, “Kurtuluş Savaşı’nın önderi, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, eşsiz devlet adamı Büyük Önder Atatürk’ü sonsuzluğa uğurladığımız günün 78. yıl dönümünde, O’nun manevi huzurunda saygı ile eğiliyorum.
Toplumlar, tarihlerine yön veren ve geleceklerini aydınlatan liderlerini hiçbir zaman unutmazlar. Atatürk’te Türk tarihine yön vermiş, Türk milletini çağdaş bir toplum haline getirerek ülkemizin geleceğine ışık tutmuş, bu sayede unutulmaz liderimiz olmuştur. Atatürk, bilimsel değerlendirmeler ışığında Türk milletine en uygun yönetim biçiminin “Cumhuriyet” olduğunu görmüş ve bu yönetim biçimini benimsemiştir. Cumhuriyetin ilanı, Türk milleti için tarihin en önemli dönüşümlerinden biridir. Cumhuriyetin kabul edilmesi, Türk toplumunun çağdaşlaşma istek ve kararlılığını ortay koyan büyük bir siyasi adımdır.
ATATÜRK’ÜN FİKİR VE DÜŞÜNCELERİNİ İYİ ANLAYIP UYGULAMAK, 
HER TÜRK EVLADININ EN ASLİ VAZİFESİ OLMALIDIR.
Atatürk, egemenliğin kayıtsız koşulsuz millete ait olduğunu ifade ederek, Türk milletine vatandaşlık bilincini ve özgüvenini kazandırmıştır. O, Türk ulusuna her zaman güvenmiş, Türkiye Cumhuriyeti’ni ve devrimlerini Türk gençliğine emanet etmiştir. Atatürk, iyi bir asker, ileri görüşlü bir devlet adamı olduğu kadar, iyi bir düşünce adamıdır aynı zamanda. Olanaksız gibi görünen düşünceleri yaşama geçirerek, kuramların nasıl uygulamaya dönüştürülebileceğini de kanıtlamıştır. Atatürk hakkında yapılmış olan akademik araştırmalar ve yazılan kitaplar O’nun düşünce sisteminin derinliğini ve evrenselliğini en güzel şekilde gözler önüne sermektedir.
Büyük Önderimizi andığımız bugünde O’nu yas tutarak değil, yapmamız gereken şeyleri ne ölçüde gerçekleştirdiğimizi, eksiklerimizi nasıl gidereceğimizi tartışarak anmak en doğru yol olacaktır. Atatürk’ün fikir ve düşüncelerini iyi anlayıp uygulamaya koymak, bu vatanda yaşayan her Türk evladının en asli vazifesi olmalıdır.
Lafımı çok fazla uzatmadan Artvin'de olan bir olaydan bahsedeceğim bir kaç ay önce tadilat sebebi ile valilik binasından sökülen daha sonra projesinde var olduğu halde Hale'n daha yapılmayan Ulu Önderimizin çok güzel bir sözü var. Bu söz onlara ters gelmektedir ki yenisini yaptırmadılar. Sinek küçüktür ancak mide bulandırır, buradan yetkililere sesleniyorum en kısa zamanda o söz oraya asılacak siz asmazsanız biz o halde veya bu halde o yazıyı oraya asmasını biliriz. Ve 10 Kasım gecesi Atatepe’den kutlama yaparcasına havai fişek patlatan zihniyete de acıdığımı ve onlara da üzüntülerimi dile getiriyorum.
Bu duygu ve düşünceler ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ve Aziz şehitlerimizin huzurunda saygı ile eğiliyor sizleri saygı ve sevgi ile selamlıyorum hepinize teşekkür ederim” diyerek sözlerini tamamladı. 
Haber: Neslihan TATAR


Etiketler: anma

Diğer SİYASET haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.